Ana sayfa Ünlüler İrfan Atasoy kimdir?

İrfan Atasoy kimdir?

3722
0

İ3 Şubat 1937 yılında Adana’da dünyaya gelen İrfan Atasoy kova burcudur ve halen 81 yaşındadır.

1957 yılında daha 20 yaşında iken kendi yazdığı “Kahraman Üçler” adlı senaryosu ile sinema dünyasına hızlı bir giriş yapan İrfan Atasoy kısa bir süre sonra da film işletmeciliği yapmaya başladı. Oyunculuk kariyerine “İnce Cumali” isimli filmle 1967 senesinde adım attı. Bu filmde başrolü Türk sinemasının çirkin kralı ve aynı zamanda çocukluk arkadaşı olan Yılmaz Güney’le birlikte paylaştı. İnce Cumali filmi beklenenden daha büyük ilgi görerek Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında 4 Altın Portakal Ödülü kazandı.

İrfan Atasoy Türk sinemasında çok az denenmiş bir çizgi roman karakterini Türk sinemasına uyarlayarak  “Killing İstanbul’da” isimli filmde oyuncu olarak yer aldıktan sonra serinin devamı olan  Killing Uçan Adam’a karşı oynadı. İrfan Atasoy her iki filmde de iki ayrı karakteri canlandırırken bu filmler gişede büyük iş yaparken Yeşilçam’da bir “Killing” furyası başladı.

İrfan Atasoy daha sonraki yıllarda bir çok filmde hem oyuncu, hem yönetmen, hem senarist olarak görev alırken daha sonra yapımcı olarak bir çok başarılı filme imza attı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yabancı ortaklı filmlerin yapımına el attı. O dönemin dünya sinemasındaki ünlü oyuncularından olan Gordon Mitchell, Richard Harrison, Alicia Leone, Don Backy gibi pek çok kişiyle ortak filmler yaptı.

Sinemaya 1978 senesinde ara veren İrfan Atasoy bu dönemde film ithalatı ve sinema salonları işletmeye başladı .Kelebek, Meksika Alevler İçinde ve Karavan gibi dünyaca ünlü bir çok baş yapıtın Türkiye’de sinemalarda yayınlanmasını sağladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here