Ana sayfa Kültür-Sanat İstanbul Modern Sinema’dan yeni program

İstanbul Modern Sinema’dan yeni program

577
0

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından en yeni filmleri bir araya getirdiği “Biz de Varız!” programı yönetmen ve oyuncuların katılımıyla 5 ile 22 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Sekizincisi başlayacak ve farklı hikayeler, karakterler, anlatım tarzlarına sahip filmleri bir araya getiren program, keşif filmlerinden vizyonda yeteri kadar yer bulamayan yapımlara uzanıyor. 

Seçkide yer alan, Burak Çevik’in Berlin’de görücüye çıkan ve deneysel anlatımıyla dikkat çeken ikinci uzun metrajı Aidiyet ile Senegal’den Türkiye’ye göçen Amina’nın öyküsünü filme aktaran belgesel Amina, festivallerin ardından ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Prömiyerlerini Toronto, Locarno ve Karlovy Vary gibi prestijli festivallerde yapan filmlerin de izleyiciyle buluştuğu programda; kentsel dönüşüm hikayesi Saf, insanın doğayla ilişkisini rüya gibi akan bir anlatımla aktaran Nebula, Ömür Atay’ın televizyon kariyerinden sonra çektiği ilk uzun metrajı Kardeşler ve Köken Ergun’un Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen şehit anma etkinliklerini incelediği belgeseli Şehitler yer alıyor.

Yönetmen, oyuncu, yapımcı ve tüm film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek gösterimlerle izleyiciyle buluşacak isimler arasında Barış Atay, Burak Çevik, Serhat Karaaslan, Yiğit Ege Yazar, Gözde Mutluer, Caner Şahin, Alican Yücesoy, Tarık Aktaş, Emre Yeksan, Ali Vatansever ve Ceylan Özgün Özçelik gibi ödüllü sinemacılar da yer alıyor.

Uzun metrajlara ek olarak bu yıl kısa film seçkisine de yer veren “Biz de Varız!”da, festivallerden ödüllerle dönmüş pek çok yapımın gösterimi film ekiplerinin katılımıyla sinemaseverlerle bir araya geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here