Ana sayfa Kültür-Sanat İzmir tiyatroya doyacak

İzmir tiyatroya doyacak

659
0

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf’ın (TAKSAV) düzenlediği 8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başladı. 10 gün devam edecek olan festivalde 25 yerli, dört yabancı yetişkin oyunu ile üç çocuk ve üç sokak oyunu sahnelenecek. Festivalde ayrıca yazarlık ve oyunculuk üzerine iki ayrı atölye çalışması yapılacak.

“Festival şehrin her yerinde” teması ile düzenlenen etkinlik, İzmir’in 12 farklı ilçesinde, 19 ayrı sahnede izlenebilecek. Rusça, Arapça, Kürtçe, Farsça ve Gürcüce oyunlar, Türkçe üst yazıyla oynanacak.

Başlangıcı 2012 olan Uluslararası Tiyatro Festivali’nin bu yılki teması “Birlikte Yapabiliriz” olarak belirlendi.

Festivale yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 150’ye yakın oyun başvurusu yapıldı. Festivalin seçkisi, Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, yönetmen ve eğitmen Polat İnangül ile oyuncu Tansel Öngel tarafından belirlendi.

Festivali açılışı için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş düzenlendi, sonrasında da Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde açılış töreni gerçekleştirildi.

TAKSAV başkanı Selçuk Candansayar, “Bizim en baştan beri temel meselemiz birlikte yürüyelim, yürürken değişelim, daha sonra yolu da değiştirelim. TAKSAV’ın tiyatroyu seçmesinin sebebi hayatı değiştirmeyi amaçlaması. Tiyatro bir tür gözden geçirme, yeni hayatı oluşturma sanatıdır. TAKSAV dünyayı değiştirmek isteyenlerin vakfı. Gelin hep birlikte yapalım bu dünyayı değiştirelim” diye konuştu.

Açılış konuşmasından sonra geçen yıl kısa oyun yarışmasında birinci olan ve Fatih Erdaş’ın yazdığı “Haber alamadığım kimse yaşamıyor” adlı oyun sahneye konuldu.

Festival’in her sene dört alanda verilen ödülleri de açılış gecesinde sahiplerini buldu. Festivalin bu yılki Emek Ödülü oyun yazarı Hidayet Sayın’a, Onur Ödülü sanatçı Meltem Cumbul’a verildi. Dayanışma Ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve öğretim üyeleri ile V-For Vendetta oyununda canlandırdığı rolden dolayı tutuklanan oyuncu Nazlı Masatçı’ya verildi. Kısa Oyun Yazma Yarışması’na, geçen yılın Emek Ödülü sahibi Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun adı verilirken, ödüller de Prof. Dr. Hülya Nutku tarafından takdim edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here