Ana sayfa Ünlüler Kadir Savun kimdir?

Kadir Savun kimdir?

304
0

Kadir Savun Erzincan’ın Doruksaray köyünde 15 Ağustos 1926 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının emniyet mensubu olmasından dolayı 1931 yılında İstanbul’a tayinin çıkması üzerine İstanbul’a ailesi ile birlikte göç etmiştir.

İlk ve ortaokulu Nişantaşı’nda bitirdikten sonra lise eğitimine Kabataş Lisesi’nde başlamasına rağmen tamamlayamayarak yarıda bıraktıktan sonra bir bankada memur olarak çalışmaya başladı. Memurluktan ayrıldıktan sonra bir süre harp akademisinde çalışan Kadir Savun evlerine yakın olan And Film’de “set işçisi” olarak işe başladı ve böylelikle sinemaya ilk adımlarını attı. Sinemacılıktan mutlu olmayan Kadir Savun bir süre şoförlük yaptıktan sonra yönetmen Farık Kenç’in yanında yapım amirliği işini yaparken cast direktörlüğü de yaptı.

İlk evliliğini Safiye hanım ile yaptı ama eşinin çok kısa sürede hayatını kaybetmesi üzerine eşinin ailesi Sinemacılıktan ilk başlarda pek hoşlanmadı, şoförlük yapmaya başladı, daha sonra ikinci kızı olan Nermin’i verdiler ona. Bu evlilikten Iraz adında bir kızları oldu. Yılanların Öcü filminde Aliye Rona‘nın canlandırdığı Iraz ana karakterinden etkilenerek kızına Aliye Iraz adını koymuştur.

Ünlü oyuncu 1949 yılında Üvey Baba filmi ile sinema oyunculuğuna başlarken ölene kadar yaklaşık 400 filmde rol almış, filmlerdeki sert görünüşüne rağmen altında yumuşak kalbiyle hep babacan rollerle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştur

Kadir Savun akciğer kanseri hastalığına yakalanarak 10 Ekim 1995 tarihinde 69 yaşında gözlerini hayata yummuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here