Ana sayfa Ünlüler Kazım Koyuncu kimdir?

Kazım Koyuncu kimdir?

24
0

Kazın Koyuncu Artvin’in Hopa ilçesinde 7 Kasım 1971 tarihinde doğdu. Mandolin çalarak müziğe ortaokul birinci sınıfta başladı. Çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçti.

Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı ama müzik aşkı daha ağır basınca okulunu bırakarak müzik ile uğraşamaya başladı ve profesyonel müzik hayatına 1992 yılında Ali Elver’le “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurdu ve profesyonel müzik yapmaya başladı.

Bir yıl sonra bu kez 1993 yılında Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Grup, 1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaptı. Sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağıldı.

Grup dağıldıktan sonra tek başına müzik yapmaya karar veren Koyuncu ilk solo albümünü 2001 yılında Viva adlı albümle yaptı.

Kanal D ekranlarında yayınlan sevilen dizisi Gülbeyaz’ın hem müziklerini yaptı, hem de dizinin bazı bölümlerinde oyuncu olarak görev aldı. Bundan sonra yurt çapında tanınmaya başlandı. Karadeniz müziğinin ünlü isimleri Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte Hey Gidi Karadeniz konserleri düzenledi.

Hayde adlı albümünü Nisan 2004’te çıkardı ve albümü satış rekorları kırarken bu yılın sonlarında Akciğer kanserine yakalandı ve Haziran 2005 tarihinde bu hastalıktan ötürü hayatını kaybetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here