Ana sayfa Kültür-Sanat Kıtalararası sanat köprüsü İstanbul’da kuruluyor

Kıtalararası sanat köprüsü İstanbul’da kuruluyor

644
0

Çağlar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, başta mimari olmak üzere tarihi ve kültürel yapısıyla milyonlarca yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken “2010 Kültür Sanat Başkenti” İstanbul, tekrar ulusal ve uluslararası sanatçıların buluşma noktası haline dönüşüyor.

Seçici Kurul Başkanlığını İbrahim Halilhan Dostal’ın yaptığı İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, 20- 23 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Plastik ve görsel sanatlardan antikaya kadar birçok eserin sergileneceği fuarın açılışı, ulusal gururumuz Gülsin Onay’ın vereceği piyano resitali ile 19 Şubat’ta düzenlenecek VIP kokteyliyle yapılacak.

Seçici Kurul Başkanı Halilhan Dostal, “Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, şairlerin dizelerinden ressamların tablolarına değin pek çok sanat eserinin temasını oluşturan bu eşsiz kentte, sanatseverlere farklı bir deneyim yaşatmayı amaç edindik. ‘14 kuşağı’ndan ‘d’ grubuna, Paris Ekolünden çağdaş Türk resim ve heykel sanatına, ülkemizin yetkin temsilcilerine ait yapıtlar yanı sıra farklı anlayış ve tekniklerde üretimde bulunan yabancı sanatçıların üretimlerini, farklı disiplinlere ilişkin antika objeleri bir araya getirerek, zengin bir yelpaze oluşturmayı hedefledik” dedi.

Dostal, “Günümüzde, mevcut ve yeni mekanların giydirilmesi hususunda, sanat pazarı ile yapı/inşaat sektörünün işbirliği ve koordinasyonu yadsınamaz. Bu bağlamda, fuar alanının, başta mimarlar olmak üzere sektör mensuplarıyla sanat pazarı oluşturan birimlerden galeri ve antikacıları buluşturmak adına, çağdaş ve işlevsel bir platform olusturacağı bilincindeyiz. Özetle, ziyaretçilere farklı duygular yaşatmanın yanı sıra düzenlenecek akademik buluşmalar aracılığıyla bilgi aktarımında da bulunmayı ilke edinen organizasyon kapsamında, binlerce sanatseveri ağırlayacağımız inancındayız” diyerek görüşlerini paylaştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here