Ana sayfa Kültür-Sanat Kore Savaşı’nda yazılan kahramanlık destanı

Kore Savaşı’nda yazılan kahramanlık destanı

655
0

Kore’deki 3 yıl devam eden savaş süresince Türkiye 3 kez tugay gücünde değiştirme birliği gönderdi. Kunuri’deki çatışmada ise Türk Tugayı en ağır kaybını vermişti. Türk askeri, ülkesinden binlerce kilometre uzakta olan Kore’de yaşanan savaşa gitmek için 17 Eylül 1950’de İskenderun’dan yola çıktı.

Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasında olan 5 bin 83 kişilik Türk Tugayı büyük sevgi gösterileri arasında uğurlandı Kore’ye. Türk Tugayı, uzun bir yolculuktan sonra 17 Ekim tarihinde Pusan Limanı’na ulaştı, sonra da 120 kilometre uzaklıktaki Taegu kentine hareket etti.

Koreliler, savaşa katılan her birliğe isim veriyordu. Türk Tugayı’na “Kutup Yıldızı” adını verdiler. Kutup Yıldızı, 18 Kasım tarihinde cepheye hareket etti. Türk askerinin savaş süresince gösterdiği kahramanlık ve fedakarlık “Kutup Yıldızı”nı Kore halkının gözünde büyük bir minnet sembolü durumuna dönüştürdü.

Türk askerinin Kore’deki macerası, ülkenin kuzey ve güney olarak ikiye ayrılmasıyla birlikte başladı. İki taraf arasında yaşanan problemler, 25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore ordusunun sınır olarak belirlenen 38’inci paraleli geçmesiyle iyice büyüdü. Devreye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) girdi, saldırıların durması yönünde Kuzey Kore’yi ikaz etti ancak bu işe yaramadı.

Savaş kaçınılmaz olmuştu. Birleşmiş Milletler (BM) 27 Haziran’da üye ülkeleri Güney Kore’ye askeri yardımda bulunmaya davet etti. Türkiye de II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan NATO’ya girmek istiyordu. Güney Kore’ye asker gönderilmesi, bu sürece önemli katkı sağlayacaktı. Böylece 25 Temmuz 1950’de Kore’ye asker gönderme kararı alındı.

Türk Tugayı, Kuzey Kore’yi destekleyen Çin’in başlattığı büyük saldırının hemen öncesinde bölgeye gitti. Saldırı karşısında Çin sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktayken Birleşmiş Milletler askerleri geri çekilme kararı aldı. Türk Tugayı, en çetin muharebesini çekilme anında yaşadı.

26-29 Kasım tarihleri arasında Kunuri’deki çatışmada Türk Tugayı 218 şehit, 455 yaralı ve 94 kayıpla en ağır kaybını yaşadı. BMN kuvvetleri Türklerin şanlı direnişiyle zaman kazandı ve Çinli askerler tarafından kuşatılmadan geri çekilmeyi başardı.

Savaşın bitmesinin ardından asker sayısı kademeli olarak azaltıldı. 1960’da askeri birlik, 200 kişilik bölük gücüne düşürüldü. 1965’te sembolik oldu ve güç manga düzeyine indirildi. 1971 yılında ise Türk askeri tamamen geri çekildi. Kutup Yıldızı, Kore Savaşı’nda toplam 721 şehit verdi. Yaralı asker sayısı 2 bin 147’ydi. 175 askerden ise bir daha haber alınamadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here