Ana sayfa Ünlüler Küçük İskender kimdir?

Küçük İskender kimdir?

629
0

Asıl adı Derman İskender Över olan Küçük İskender 28 Mayıs 1964 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite imtihanına girerek Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanmış ama 5inci sınıfta geldiğinde bu üniversiteden ayrılarak İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne geçti. Sanat hayatının ağır basması nedeniyle de bu okulu da 3 yılında bırakmış ve tamamen edebiyat ve sinemaya yönelmiştir. 

Derviş Över ismi ile ilk kez 1980 yılından itibaren bir çok edebiyat ve şiir dergilerinde şiir ve yazıları çıktıktan sonra 1985 yılından itibaren Küçük İskender mahlasıyla Adam Sanat Dergisi’nde şiirleri yayınlanmaya başladı.

Aynı yıl Küçük İskender ‘Marjinal şair’ olarak ün yapmaya başlamış ve bu kadar kısa bir süre içinde üç roman, yüzlerce şiir, bir günlük, özel derleme ve biri de antoloji olmak üzere bir çok kitabı başarı ile hayatına sığdırmayı başardı ve bazı şiirleri Avrupa ülkelerinde yayınlanan antoloji kitaplarında basılmaya başladı. Kanada’da yayın yapan “Descant” adlı özel bir derginin Türkiye özel sayısında kendisine özel bir yer buldu.

2000 yılında katıldığı Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda ilk 10’a girerek büyük bir başarıya imza atarken yarışmada dereceye giren şairlerle birlikte şiirleri bir kitaba basıldı.

Sanat hayatı boyunca yüzlerce ödül alan Küçük İskender bir çok etkinlik ve seminerde konuşmacı olarak bulunurken bir çok filmde seslendirme sanatçısı olarak görev yaptıktan sonra “Ağır Roman ve O Şimdi Asker” filmlerinin de başrol oyuncusu olarak sinema dünyasına adım atmıştır.

Küçük İskender İstanbul Beykoz Devlet Hastanesi’nde 3 Temmuz 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here