Ana sayfa Ünlüler Leyla Gencer kimdir?

Leyla Gencer kimdir?

32
0

Leyla Gencer 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Daha küçük yaşlarında müziğe ilgi duyan Gencer İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başladığı şan eğitimine İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi ve Apollo Granforte ile devam etti.  Profesyonel olarak ilk sahnesini 1950 yılında Ankara Devlet Operası sahnesinde Mascagni’nin Cavalleria Rusticana eserinde Santuzza rolünü yapan Leyla Gencer daha sonra aynı rolü  İtalyan Napoli San Carlo Tiyatrosu’nda oynadı.

Türkiye’ye döndükten sonra gelen bir teklif üzerine 1 yıl sonra Madame Butterfly ve Yevgeni Onegin operalarını seslendirmek için tekrar Napoli’ye dönen başarılı sanatçı. 26 Ocak 1957’de La Scala Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Poulenc’in Les Dialogues des Carmelites operasının dünya prömiyerinde Lidoine rolünü yorumladı.


Dünyaya kısa sürede kendisini tanıtmayı başaran ünlü sanatçı aynı zamanda ülkemizi de başarıyla temsil ederken uluslararası bir kariyere ulaşırken aynı zamanda Gui, Serafin, Gavazzeni ve Muti gibi büyük İtalyan şefleriyle çalıştı.

En önemli opera sahnelerinde bir çok başrol yorumlayan Leyla Gencer, “20. yüzyılın son divası” olarak kabul edildi.

10 Mayıs 2008 tarihinde, İtalya’nın Milano şehrindeki evinde öldü.


Rol aldığı operalar

1957 ile 1980 seneleri arasında La Scala Tiyatrosu’nda, Verdi’nin Don Carlos, La Forza Del Destino, Aida, Macbeth, Simon Boccanegra, I Vespri Siciliani; Bellini’nin Norma; Donizetti’nin Poliuto ve Lucrezia Borgia; Mozart’ın Idomeneo; Monteverdi’nin L’Incoronazione di Poppea; Gluck’un Alceste; Tchaikovsky’nin Maça Kızı; Britten’in Albert Herring ve Pizzetti’nin L’Assassinio nella Cattedrale eserinin 1958 yılı dünya prömiyeri de dahil olmak üzere bir çok başrol yorumladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here