Ana sayfa Kültür-Sanat Melda Akın, heykelleriyle Türk kadınını temsil ediyor

Melda Akın, heykelleriyle Türk kadınını temsil ediyor

955
0

Türk kadınının yurtdışındaki başarılı temsilcilerinden biri olan genç girişimci Melda Akın, yapay zeka ve optimizasyon alanlarındaki faaliyetleri ile iş hayatında gerçekleştirdiği başarılı projelerden sonra şimdi de heykelleriyle Türkiye’yi yurtdışında temsil etmeye başladı.

Heykelleri Türkiye ve ABD’nin ardından 18 Kasım’da Dubai Art Nights sanat etkinliğinde sergilenen Akın, bronz heykelleriyle sergiye katılan tek Türk oldu.

Şubatta düzenlenen 2. Suudi Uluslararası Nesnelerin İnterneti Sergi ve Konferansı’nda Suudi kadınlarına yapay zeka ve makine öğrenmesi ile ilgili eğitim veren ve ülkedeki ilk kadın olan Melda Akın, Türk kadını adına uluslararası arenada önemli bir ilke imza atmıştı.

Ekim ayında ise ortağı olduğu Dimension14 isimli yapay zeka ve optimizasyon şirketi ile Womena tarafından Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en iyi kadın kuruculu 8 teknoloji startup’ı arasına seçilen Akın, ileri teknoloji firmasına sahip genç bir Türk kadını olarak sanatıyla da adından söz ettiriyor.

2016’da hobi olarak başladığı heykel yapımını geliştirerek dünya çapında sergilere davet edilen Akın’ın yaptığı heykeller, ilk olarak Türkiye’de, sonrasında da ABD’nin New York kentinde, 18 Kasım’da ise Dubai’nin en önemli sanat etkinliklerinden olan Dubai Art Nights’ta sergilendi.

Tutkunun Kanatları (Alas De Passion) ve Özgür Kadın adını verdiği bronz heykelleriyle Dubai Art Nights’ta sergiye katılan tek Türk olan Melda Akın, heykellerinin Türkiye’deki galeri ve mağazalarda sergilenmesi için de görüşmelerini sürdürüyor.

Heykel yapmaya 2016’da İzmir’de özel bir atölyede hobi olarak başladığını söyleyen Akın, heykelin, matematik ve estetiğin buluştuğu bir alan olduğuna inanıyor.

“Heykel yaparak yoğun çalışma hayatında nefes alıp aklımı dinlendiriyorum” ifadelerini kullanan Akın, “Çalışmalarımı çizim olmadan hayal gücümü kullanarak çamurda yapıp, ardından bronz formuna getiriyorum. Heykellerimin sergilenmesinin yanı sıra satışı da yapılıyor. Satış gelirinin bir bölümünü de yardıma muhtaç çocukların eğitimi için bağışlıyorum” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here