Ana sayfa Magazin Mezarlıklara basarak klip çekenler serbest bırakıldılar

Mezarlıklara basarak klip çekenler serbest bırakıldılar

417
0

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Karacaahmet Mezarlığında ellerinde video kameralarla görüntüler çeken iki kişi vatandaşların şikayeti üzerine polisler tarafından gözaltına alındılar.

Vatandaşların şikayeti üzerine gözaltına alınan Batu Belen verdiği ifadesinde “İngiltere’de bulunan bir firma tarafından sosyal medya üzerinden yapılacak bir sergi için arkadaşı Utku Ş. ile birlikte video çektiklerini” ifade etti.

Utku Ç. ise emniyette verdiği ifadesinde “ Batu Belen’in isteği üzerine videoyu çektiklerini, çekim sonrasında da videonun çekilme amacının yazılarak sosyal medya hesabından paylaştı. Batu Belen’in yaptığı paylaşımdan rahatsız olan bazı Müslüman kesim tepki gösterince bizde paylaşımı sosyal medyadan kaldırdık.  Bu videoyu çekerken ne kimseyi aşağılamak nede toplumu kışkırtmak için çekmedik.  Çektiğimiz video sosyal medya için İngiltere’de yayınlanmak için çekildi. Bizim hatamız bunu sosyal medyada paylaşmak oldu. Bu görüntüler koronavirüs salgını olmasaydı bir sergide yayınlanacaktı. Sergi iptal olunca da Batu bu görüntüleri sosyal medyasından paylaştı” dedi.

Emniyette işlemleri tamamlanan Batu Belen ve Utku Ş.,bugün haklarındaki soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Savcılık tarafından sorguları yapılan Batu Belen ve Ufuk Ş. hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları koşuluyla, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Batu Belen ve Ufuk Ş. çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Mahkemesi tarafından  haftanın bir günü karakola giderek imza vermeleri koşuluyla serbest bırakılmalarına karar verdi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here