Ana sayfa Kültür-Sanat Milli Mücadele dönemi opera sahnesinde

Milli Mücadele dönemi opera sahnesinde

710
0

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), yeni bir başarıya daha imza atıyor. SAMDOB, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100’üncü yılına özel olarak yazılan “Yeniden Doğuş” operasını, yeniden sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyacağı eserde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Yeniden Doğuş” operasını operaseverlerle paylaşacak.

SAMDOB, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı etkinlikleri doğrultusunda yazılan “Yeniden Doğuş” operasını, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak sahneleyecek.

Yazarlığını ve sanat yönetmenliğini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın yaptığı operanın librettosu ve bestesi ise Tevfik Akbaşlı’nın. 

Yeniden Doğuş operası, bale ve orkestra sanatçılarından teşekkül edilen yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek. Eserin orkestra şefliğini Serdar Yalçın, yönetmenliğini ise Şahan Gürkan yapıyor.

Eser, Türk halkının 1912 ile 1913 yılları arasında Balkan Savaşı sonrasında Rumeli’den İstanbul’a göç etmek zorunda bırakılmasıyla başlıyor. Eser, 1. Dünya Savaşı yıllarında yaşananları, Çanakkale Savaşı’nı, işgal yıllarındaki İstanbul’u, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun yaptığı yolculuğu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerini, Büyük Taarruzu, Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet sürecini anlatıyor. Anlatım aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla yapılıyor. 

Opera, Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda 26 ve 28 Ekim tarihlerinde izleyicisiyle bir araya gelecek.

Operanın dünya prömiyeri, 16 Mayıs tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here