Ana sayfa Magazin Moskova’da Türk Müziği dinletisi

Moskova’da Türk Müziği dinletisi

685
0

Türk kültürünü tanıtmak ve kültürel bağları dünyanın çeşitli coğrafyalarında tanıtmak amacı ile kurulan ve bu amaçla faaliyetlerine devam eden Yunus Emre Enstitüsü, tarafından Moskova’da ‘Türk Müziği Tanıtım Konseri’ düzenledi. Moskova Devlet Çaykovski Konservatuvarı bünyesinde25 Ağustos’ta gecesi gerçekleşen Uluslararası Müzik Festivalinde Türk Dünyası Müzik Topluluğu ritim sanatçısı Şamil Ersöz ve sanatçı İrfan Gürdal  sahne aldılar.

Müzik aletlerine dinleyicilerden büyük ilgi gösterdi

Rus vatandaşların yoğun ilgi ve merakla takip ettiği konserde, sanatçılarımız Türk dünyasının‘ kendine has enstrümanlarından Dombra’, ‘Iklıg’, ‘Üç telli’, ‘Kengirge’ ve ‘Saz’ konseri izlemeye gelen müzikseverlere tanıtırken, Türk dünyasının kendine has enstrümanları ile yapılan  müziklerinden en güzel örnekler icra edildi.

Tasavvuf düşüncesi izleyenlere aktarıldı

Yunus Emre Enstitüsü Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarında faaliyetlerine devam edecek olan, 29 Ağustos tarihinde ‘Türk Tasavvuf Düşüncesi ve Ney Hakkında Konuşmalar’ başlıklı bir sohbet programı gerçekleştirecek. Programda Türk tasavvuf düşüncesine dair Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Mustafa Tatçı ve yazar Leyla İpekçi’nin yanı sıra, Neyzen Hakan Alvan’ın katılımıyla bir oturum düzenlendi. Programda Türk Tasavvuf Müziğinin en önemli enstrümanı olan ‘ney’ Hakan Alvan tarafından icra edilecek ve katılımcılara ney hakkında bilgiler verilerek tasavvuf müziğimizin tanıtımı yapıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında

2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü Türkiye’nin uluslararası alanda tanınması ve dünya kültürüne etkileşim sağlamak için kuruldu. Yunus Emre Eğitim Enstitüsü  bugüne kadar  dünyanın 157 çeşit noktasına ulaşarak Türk kültürünü tanıtmak amaçlı etkinlik düzenledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here