Ana sayfa Ünlüler Münir Nurettin Selçuk kimdir?

Münir Nurettin Selçuk kimdir?

33
0

Münir Nurettin Selçuk İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Mehmed Nuri Bey ile Fatma Hanife Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Müziğe ilgisi ve becerisi olmasından dolayı ailesinin yönlendirmesiyle 15 yaşında Darü’l Feyzi Musiki Cemiyeti’ne öğrenci olarak girdi. Burada aldığı 3 yıllık eğitimin ardından 1907’de Soğukçeşme Askerî Rüşdiyesi’ni bitirip Kadıköy Sultanî’sine yazıldı. Aynı yıl Darülelhan’a da girdi, Zekaizade Ahmed Efendi’den dört yıl ders aldı.

Eğitim için Macaristan’a giden ve uzun bir süre orada kalan Münir Nurettin Selçuk 1917 yılında ailesinin ısrarı ile  geri dönderek Dar’ül Feyz’i Musiki Cemiyetine devam etti ve Zekaizade Ahmet Irsoy’dan ve Besteniğar Ziya Bey’den müzik dersleri aldı.

İlk bestesini 1920 yılında Tevfik Fikret’in “Bu bir terânedir” şiirine yaptığı bir besteyle başlamış ve ardından “Sensiz ey şûh gözlerim avâre kalbim ağlıyor” güfteli şarkısını besteledi. Bu iki eserden sonra, yirmi yıl süreyle beste yapmadı.

1923 yılında askerliği sırasında Mızıka-ı Hümâyûn’da sonradan da Riyaset-i Cumhur Musıkî Heyeti’nde çalıştı.

İlk plağını 1928 yılında yapan Nünir Nurettin Selçuk aynı yıl Paris’e giderek, ses tekniği konusunda öğrenim gördü. Özgün bir ses tekniği eğitimi gören ilk Türk müziği ses sanatçısıdır. 19. yüzyıl İtalyan opera şarkıcılığının izlerini taşıyan icra üslubu, “Bel Canto”dan etkilendi.

1930 yılında ilk solo konserini düzenleyen başarılı sanatçının Dormen Tiyatrosu’ndaki konseri büyük ilgi topladı ve hayranlık uyandırdı.

Çıktığı tüm konserlerinde frak giydi ve ayakta şarkı söyleyen sanatçı 27 Nisan 1981 tarihinde öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here