Ana sayfa Ünlüler Münir Nurettin Selçuk kimdir?

Münir Nurettin Selçuk kimdir?

577
0

Münir Nurettin Selçuk İstanbul’un Sarıyer ilçesinde 1900 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ünlü müzisyenimiz 20 yüzyılın en önde gelen ses sanatçısı olup aynı zamanda  klasik Türk müziğine eşlikli solo vokal anlayışını getirmiştir.

Daha 16 yaşında iken 1916 yılında Darü’l-Feyz_i Musiki adlı derneğe öğrenci olarak girdi ve burada aldığı eğitimle kısa sürede halka açık konserler vermeye başladı. Bir yıl sonra 1917 yılında tahsili için Macaristan’a gitmiş olsa da kısa bir süre sonra yurda geri dönerek kendisini tamamen müziğe adayarak Darülelhan’a girdi.

Eğitiminin ardından Cumhuriyet’in ilanından iki ay önce Muzikai Humayın’da görev yaptıktan sonra Cumhuriyetin ilanın ardından Ankara’da kurulan Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyetin‘de dört yıl çalıştıktan sonra 1926 yılında tekrar İstanbul’a geri döndü.

Albüm çıkardığı Sahibinin Sesi firması tarafından 1927 yılında Paris konservatuvarı’na gönderildi ve burada şan, piyano ve solfej dersleri aldıktan sonra ülkemize geri döndü ve İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyeti’ne 1942 yılında katıldı. Bu görevinden de konservatuvar için yeni bir arşiv oluşturmak için ayrıldı.

Münir Nurettin Selçuk İstanbul Radyosu’na 1953 yılında danışman olarak katıldı ve aynı dönemde 16 yıl boyunca İstanbul Belediye Konservatuarı icra Heyeti Başkanlığı görevini ifa etti. Burada görevinden ayrıldıktan sonra da  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı‘nda repertuar öğretmenliği yaptı.

Sanat hayatı boyunca 400 dolayında plağa imza atan ünlü müzisyen bu plaklarından bir kaçını da çok sesli müzik denemesi olarak yapmış ve 27 Nisan 1981 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here