Ana sayfa Kültür-Sanat Müzelerde de kadının adı hala yok

Müzelerde de kadının adı hala yok

625
0

Müzelerin çoğunluğunun, erkekleri merkeze koyarak devam ettiği vurgulandı. Özellikle doğa ve tarih konulu eserleri ve objeleri sergileyen müzelerin büyük bir kısmının, koleksiyonlarını hazırlarken erkek odaklı işleri merkeze aldıklarını ve kadının adının müzelerde halen olmadığı ifade edildi.

5 farklı müzenin sergilediği koleksiyonları ve eser künyeleri ile gerçekleştirilen bir araştırmada, hayvan dünyasına ait verilerin genel olarak erkeklik olguları üzerinden paylaşıldığı, böyle olmasının en büyük nedeninin ise araştırmaları yapan kişilerin erkekler olması gösterildi.

Müzelerin, sergiledikleri arkeolojik eserleri ve bunların etiketlerini meydana getirirken maskülen ifadelere yer verdiklerinin altı çizilirken, çalışmayı yürüten ekibin başında bulunan Natalie Cooper, kadınların görmezden gelinmesinin resmin tamamını görmemek olduğunu ifade etti.

Cooper, 1751 ve 2018 yılları arasında hazırlanan bazı koleksiyonlarda kadın ve erkeğin kesinlikle eşit bir şekilde tasvir edilmediğini vurguladı. Coper, dünyanın hemen her yerindeki müzelerde bu şekildeki cinsiyetçi tutumların görüldüğünü ve buna alışık olduklarını kaydederek, ancak tarih ve doğa müzelerinde böyle bir sonuca ulaşılmış olmasının şaşırtıcı olduğuna vurgu yaptı.

Cooper, bunun en büyük nedeninin, bu araştırmaları yapan bilim insanlarının genel olarak erkeklerden oluşması ve bulunan türlere kendi cinsiyetinin tarafını tutan isimlerin verilmesi olduğunu söyledi. Cooper, tarih ve doğa müzelerinin koleksiyonlarında yer alan eserlerin de bunlardan oluşturulduğuna vurgu yaptı.

Cooper, 1751’den bu yana bu konu ile ilgili herhangi bir değişim ve gelişmenin olmadığını, bütün koleksiyonların ve kürasyonların halen erkek merkezci yönde ilerlemeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here