Ana sayfa Ünlüler Müzeyyen Senar kimdir?

Müzeyyen Senar kimdir?

41
0

Müzeyyen Senar Bursa!da 1919 yılında dünyaya gelmiştir Müziğe olan ilgisi yüzünden ailesinin yönlendirmesiyle müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Kısa sürede ünü yayılan Müzeyyen Senar dönemin ünlü isimleri Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi önemli üstadları da ona dersler verdi.

İstanbul Radyosu’nda Kemal Niyazi Bey ve Hayriye Hanım’ın şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar’ın programı büyük bir ilgiyle izlenirken kısa sürede ününü Türkiye’de duymayan kalmadı. İlk profesyonel sahne teklifini 10 Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde’den aldı ve profesyonel olarak 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına katıldı. Sonraki yıllarda İstanbul’un başka gazinolarında sahne aldı.

Sesi ve yeteneği Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün de ilgisini çekti. Sanatçı birçok kez onun huzurunda şarkı okudu.

Ankara radyosu 1938 yılında kurulurken ilk yayınlarından birisinde şarkılar söyleyen ünlü sanatçımız 1941 yılına kadar radyo aracılığıyla dinleyicileriyle buluşmayı sürdürdü.

Türkiye’nin ünlü gazinolarında sahneye çıktı. Plak çalışmalarıyla yaptı. Son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca özel toplantılarda şarkı söyledi.

Devlet Sanatçısı seçildi.

8 Şubat 2015 tarihinde İzmir’de vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here