Ana sayfa Kültür-Sanat Neşet Ertaş anıldı

Neşet Ertaş anıldı

860
0

Halk ozanı Neşet Ertaşın yaşattığı “Abdal” kültürünü temsilen, Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim gören ve ozanın akrabası olan bir gence,bağlama emanet edildi.

Ölümünün 7 yıl dönümünde “Bozkırın tezenesi” olarak bilinen Neşet Ertaş, Kırşehir’de farklı etkinliklerle anılıyor. “Sazımın Emaneti” etkinliği öncesinde ünlü ozan mezarında dualar okunarak anıldı.

Kırşehir’in Bağbaşı Mahallesi’nde Neşet Ertaş’ın ustası ve babası Muharrem Ertaş’ın evinin önünde düzenlenen programda üzerinde etkinliğin logosunun amblemi bulunan bir bağlama Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve “Bozkırın tezenesi”nin oğlu Hüseyin Ertaş tarafından, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim gören Haydar Yasin Ertaş’a emanet edildi.

Aynı zamanda Neşet Ertaş’ında akrabası olan ve ozanımızın temsili bağlaması hediye edilen Haydar Yasin Ertaş, programda yaptığı konuşmada, bu sazı almaktan dolayı büyük onur duyduğunu ve bu bağlamayı kendisi ve arkadaşları adına almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Abdal kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan Neşet Ertaş’ın içinde “ Temsili olarak dahi de olsa onun sazının almak benim için gurur verici bir şeydir. Bu emaneti geleceğe taşıyacağımdan emin olabilirsiniz. Bana verilen bu emaneti hayatımın sonuna kadar hakkını vermeye çalışacağımdan emin olabilirsiniz” dedi.

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş da yaptığı açıklamada “ Babam gençlere çok önem verir ve geleceğin onlar olduğunu söylerdi. Bu genç arkadaşımıza verilen bağlama da babamın önem verdiği gençlere verilmiş sembolik bir hediyedir. Bu gençlerimiz ne yapıyorlarsa yapsınlar işlerini aşkla yapsınlar” diye konuştu.

Neşet Ertaş’ın Kırşehir’de yapılan anma törenin CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, sanatçılar Ercan Kesal ve Cengiz Özkan ve Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, Abdal geleneğinden gelen sanatçılar ve Neşet Ertaş’ın yakınları katıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here