Ana sayfa Ünlüler Neşet Ertaş kimdir?

Neşet Ertaş kimdir?

23
0

Neşet Ertaş Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı Tırtıllar köyünde 1938 yılında  7 kardeşi olan Neşet Ertaş ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelirken daha henüz . 5-6 yaşlarında bağlama ve keman çalmaya bağladı. Kendisi gibi sanatçı olan babası Muharrem Ertaş ile birlikte gittikleri düğünlerde babasına kemanla eşlik etti. Geçimlerini bu şekilde kazandılar.

Babasıyla birlikte 8 yıl boyunca Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri, Yozgat ve köylerini gezerek çalışmak zorunda kaldığı için okula gidemeyen Ertaş 14 yaşında çalışmak için İstanbul’a geldi. Şençalar Plak adlı bir müzik şirkete gitti. Şirketin sahibi olan Kadri Şençalar Neşet Ertaş’ı dinledi ve çok beğendi.

Profesyonel olarak ilk plağı ‘Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ 1957 yılında Şençalar Plak tarafından piyasaya çıkarıldı. Bu arada Beyoğlu’nda bir gazinoda sahneye çıktı.

İstanbul’da 2 yıl boyunca sahne aldıktan sonra sahne hayatına Ankara’da devam eden Neşet Ertaş Ankara’da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanıştı ve hemen evlendi. İki kız bir erkek çocukları oldu. Askerlik görevini 1962 yılında İzmir Narlıdere’de askerliğini yaptıktan sonra arka arkaya plaklar yaparak konserlere çıkan Neşet Ertaş artık Türkiye’nin tanıdığı bir sanatçı olmuştur.

Geçirdiği bir rahatsızlık sonrası 1978  yılında parmakları felç oldu. Hayatını sadece müzisyenlikle kazandığı için başka iş bulamayan Ertaş tedavi olacak parayı bulamayınca çareyi 1979’da Almanya’da bulunan kardeşinin yanına gitmekte buldu.

Ağabeyinin desteğiyle tedavisini Almanya’da yaptıran sanatçı daha sonra ailesini de Almanya’ya aldırarak mesleğine Almanya’da tekrar başladı. Sonraki yıllarda Türk Halk Müziği’nin yeniden keşfedilmesiyle Neşet Ertaş da öne çıktı.

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here