Ana sayfa Ünlüler Nezih Tuncay Kimdir?

Nezih Tuncay Kimdir?

262
0

Nezih Tuncay İstanbul’da 1945 yılında dünyaya gelmiştir. Profesyonel sanat hayatına 1965 yılında tiyatro hayatına Avni Dilligil Tiyatrosu’nda başladı. Ardından Türkiye’nin en güçlü tiyatro grupları olan Arena Tiyatrosu, Sezer Sezin Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Lale Oraloğlu Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare tiyatrolarında sahne aldı. Ayrıca başarılı oyuncu birçok dizi ve sinema filminde de rol almıştır.

Nezih Tuncay ekranların en sevilen ve en uzun soluklu dizilerinden biri olan Mahallenin Muhtarları adlı dizide 5 Ekim 1992 – 18 Haziran 2002 tarihleri aralarında dizide Hakkı karakterini canlandırırken dizide dönemin en sevilen oyuncuları ile aynı seti paylaştı.

Nezih Tuncay sinema dünyasında da başarılı filmlerde rol almıştır. Yönetmenliğini Zeki Alasya’nın yaptığı 2002 yılında çekilen başrollerde Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tatsyana Tsvikeviç, Murat Akkoyunlu, Şafak Sezer, Bilge Keyifli, Ali Uyandıran ile beraber “Rus Gelin” adlı filmde oynadı.

Bu filmden 3 yıl sonra yine birbirinden güçlü Ahmet Şanslı, Metin Akpınar, Şenay Gürler, Şebnem Sönmez, Fadik Sevin Atasoy’ ile birlikte“Döngel Karhanesi” adlı sinema filminde doktor rolünde oynadı.

 Nezih Tuncay, 2016 yılının Şubat ayında hastalandığı için Yalova Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

27 Haziran 2016 tarihinde öğleden sonradan şart bozukluğu dolayısı ile FSM Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nezih Tuncay, bilinci yerinde değildi. Orada yapılan müdahalelerin peşinde yoğun bakıma kaldırılması gerektiği söylendi. Arkasında özel bir hastaneye kaldırıldı. 29 Haziran 2016 tarihinde yaşama veda etti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here