Ana sayfa Ünlüler Nida Tüfekçi kimdir?

Nida Tüfekçi kimdir?

20
0

Nida Tüfekçi Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde 1929 yılında doğdu. Doğduğu ilçede ilkokulunu bitiren sanatçı orta öğrenimini Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlayan’da tamamladı. Daha sonra Ankara Maliye Okulu’na başlayan Nida Tüfekçi öğrenimi boyunca halk müziği çalışmalarına devam etti.

Maliye Okulu’nda öğrenci ilken Muzaffer Sarısözen’le tanışması sonucu hayatının dönüm noktası olurken hem okuluna devam ederken aynı zamanda da 1947 yılından itibaren Ankara Radyosu’nun Yurttan Sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katıldı. Nida Tüfekçi o döneme kadar ne radyo sanatçılarının ne de hocası Muzaffer Sarıözen’in dahi bilmediği Sürmeli Tavrı tezenesiyle saz çalıp türkü söyledi. Radyonun en parlak simaları arasında yer aldı.

Daha sonra 1953 yılında açılan Ankara Radyosu sınavını kazanarak Ankara Radyosu kadrosuna giredi ve 1959 yılında İstanbul Radyosu’na atandı. Burada kısa sürede gösterdiği başarı ve çalışmaların ardından  1964 yılında Türk Halk Müziği’nden sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığına, 1972 yılında TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği Müdürlüğü’nde görevlendirildi.

1974 yılında ise TRT Müzik Dairesi Başkanlığına (vekaleten) getirilmesine rağmen 2 yıl sonra 1976’da bu görevden istifa ederek ayrıldı. Aynı yıl İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın kurucu üyeliğini yaptı. Bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliğinde bulundu.

Yine aynı okulda bağlama, THM Solfeji, THM Bilgileri ve Bölge Tavırları derslerini verdi.

Türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edindi.

1993 yılında vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here