Ana sayfa Ünlüler Nuri Alço Kimdir?

Nuri Alço Kimdir?

296
0

Nuri Alço, Eskişehir’de bir ailenin üçüncü çocuğu olarak  26 Nisan 1951 tarihinde dünyaya gelirken meşhur pehlivan Kel Aliço Nuri Alço’nun dedesidir.

Eğitim hayatını Eskişehir’de tamamlarken Nuri Alço liseler arası müsabakalarda dereceler elde ederken askerliğini tamamladıktan sonra Eskişehir’deki Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol oynamıştır.

Askerliği bittikten sonra bir bankanın istihbarat servisinde çalışırken istifa ederek bir ilaç firmasında bölge temsilciliği yaparken İstanbul’da yaşamaya karar verdi. İstanbul’da kısa bir sürede fotoromanlarda oynarken kendine has şık ve özgün giyimi sayesinde podyum dünyasının da aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın mankenliğini yaptı. Nuri Alço ilk sinema filmini  1977 yılında “Ah Bu Ne Dünya” adlı filmde Ünsal Emre ve Sevda Karaca’nın başrolünü oynadığı ”filmle gerçekleştirdi.

Nuri Alço bugüne kadar oynadığı filmlerde canlandırdığı kötü adam karakteri ile adeta bir bütün oldu. Birçok filmde giydiği beyaz takım elbisesi ve elinden düşürmediği viski kadehi ile Türk Sineması’na elit kötü adam imajını yerleştiren isim oldu.

Türk sinemasının birçok ünlü ismi ile aynı filmlerde oynayan ünlü oyuncunun sinemada canlandırdığı karakterlerden ilham alan bir grup gencin kurduğu NARO (Nuri Alço Revival Organization) adlı organizasyon Nuri Alço’nun adını ve repliklerini İstanbul’un duvarlarına yazarak sanatçısının hatırasını canlandırmaya çalıştı.

Nuri Alço, bir kere evlendi. 1988 yılında boşandıktan sonra geçtiğimiz günlerde ikinci evliliğini yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here