Ana sayfa Ünlüler Oktay Kaynarca kimdir?

Oktay Kaynarca kimdir?

663
0

Oktay Kaynarca, Malatyalı bir baba ve Elazığ’lı bir annenin çocuu olarak 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Ailesinin Almanya’da işçi olarak çalışmasından dolayı Üsküdar’da yaşayan anneannesinin yanında büyüdü. Eğitim hayatı pek parlak geçmeyen Kaynar ortaokulda bir sene sınıfta kaldıktan sonra Üsküdar Lisesi’nde başlayan lise eğitimini altıncı senenin sonunda Hopa Lisesi’nden mezun olarak bitirmiştir. Eğitiminin ardından Fiat fabrikasında elektrik işçisi olarak iş hayatına atılan Oktay Kaynarca burada çalışırken konservatuvar sınavlarına girdi.

Sanat hayatına Turgut Özakman’ın “Duvarların Ötesi” adlı oyunu ile Ege Tiyatrosu’nda başladıktan sonra birkaç çocuk oyununda da rol adlı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü’nü 1991 yılında bitiren Kaynarca 1990-1997 yılları arasında birkaç televizyonda sunuculuk yaparken, konservatuar döneminde birkaç dizide küçük roller aldıktan sonra ilk ciddi dizi oyunculuğunu Ali Atik ve Ayşegül Atik’in yer aldığı bir çocuk oyunu oldu.

Mezun olduktan sonra Haluk Bilginer, Zuhal Olcay gibi isimlerle birlikte “Kan Kardeşleri” müzikalinde sahne alırken ilk ödülünü de Derin Bir Soluk Al adlı oyunda gösterdiği üstün başarıdan dolayı Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

İlk sinema filmi “Suyun Öte Yanı” ile yeni bir dünyaya pencere açan Kaynarca Bumerang Cehennemi filmindeki rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Oynadığı Kurtar Vadisi dizisindeki Çakır rolü ile büyük bir çıkış yakalayan ünlü oyuncu halen ATV ekranlarında reyting rekorları kıran Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adlı dizinin başrol oyuncusu olarak ekranlara gelmeye devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here