Ana sayfa Ünlüler Ozan Arif kimdir?

Ozan Arif kimdir?

595
0

Ozan Arif, 10 Haziran 1949’da, Fatma hanım ve Mehmet Bey’in oğlu olarak  Giresun’un Alucra ilçesine bağlı Hapu köyünde dünyaya geldi. Babasının memur olmasından dolayı Ozan Arif Giresun’dan ayrılarak Samsun’a yerleşti ve Samsun’da ilk ve ortaokulu okudu. Ailesinin kalabalık olmasından dolayı bir an önce para kazanmak istediği için Ordu’da bulunan, Perşembe Erkek Öğretmen Okulu’na başladı. 1970  yılında okulu bitirirken yaz aylarında tarlalarda işçi olarak çalıştı.

Ortaokul ikinci sınıfında müzik aşkı başladı ve bağlamanın sesine aşık oldu. Ailesinden gizleyerek sessiz sedasız harçlıklarını biriktirerek 1964 yılında ilk bağlamasını aldı. Kısa sürede bağlaması ile çevresinde tanınan bir isim olmaya başladı.

Öğretmen olduktan sonra ilk görev yeri ailesinin de yaşadığı Samsun oldu. Samsun’da 9 yıl boyunca öğretmenlik yaparken bunun 4 yılını okul müdürü olarak yaptı. Çocukluğundan beri inançlarından taviz vermeyen bir yapıya sahip olan Ozan Arif mesleğinde de bunu devam ettirince dönemin yöneticileri ile çatışmaya başlayınca öğretmenlik görevinden istifa etti.

Hayatının aşkını öğretmenlik yaparken tanıdı ve Süheyla Hanım ile Samsun’un Deygeriş köyünde tanıştıktan sonra 1972 yılında evlendi.

Yaptığı besteler yüzünden defalarca konserlerinde saldırı girişimleri yaşayan ve tehditler alan Ozan Arif 12 Eylül ihtilalinin üzerinden 12 gün geçtiğinde bir çok vatansever gibi yanlış anlaşıldığı için ailesini de arkada bırakarak Almanya’ya gitti. MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile aralarında farklı bir gönül bağı vardı ve onun için yaptığı “Bırakın bırakın Türkeş’i” adlı parçası ile ülkücü camianın vazgeçilmez sanatçısı oldu.

 Daha sonra Alparslan Türkeş’in ölümü sonrası partinin başına geçen Devlet Bahçeli ile bir çok kez polemik yaşamıştır. 

Ozan Arif’e gırtlak kanseri teşhisi konuldu ve 2017 yılında geçirdiği ameliyat sonrası sağlığına kavuşsa da kanser tekrar vücudunda yer etti ve 2018 yılında ağır bir tedavi dönemine girdi.

Tarihler 13 Şubat 2019’u gösterdiğinde ünlü ozan Samsun’da tedavi gördüğü hastanede hakkın rahmetine kavuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here