Ana sayfa Ünlüler Özay Gönlüm kimdir?

Özay Gönlüm kimdir?

20
0

Özay Gönlüm 1940 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Daha çocuk yaşlarında Türk Halk Müziği ve bağlama ile tanışan Özay gönlüm 16 yaşında iken türkü derleyicisi Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. Onun yönlendirmeleri ve destekleri sonucu bir süre Milli Eğitim Bakanlığı Film Radyo Televizyon Merkezi’nde çalıştı. Bağlama kullanmadaki beceriş ve ustalığı sayesinde 1966’da ‘yetişmiş saz sanatçısı’ olarak Ankara Radyosu’nda çalışmaya başladı. Ankara Radyosu Yurttan Sesler programıyla sanat dünyasına adım attı.

Özay Gönlüm kendine has sesi ve tarzıyla sazını birleştirerek Ege ve özellikle Denizli türkülerini başarıyla yorumlarken sahnede türkü söylerken yaptığı şovmenliğiyle sunumuna zenginlik kattı.

Profesyonel olarak ilk kez 1960’larda sahneye çıkan Özay Gönlüm 1973’ten itibaren İzmir Fuarı’nda sahne aldı. Başta Zeki Müren olmak üzere pek çok ünlüyle aynı sahneyi paylaştı.

Sanat kariyeri boyunca bir Yeşilçam filminde oyunculuk yapan Özay Gönlüm TRT ekranlarında hem tarıma hem çocuklara yönelik bir çok programda yer alırken bir dönem de
Kültür Bakanlığı Halk Müziği Geliştirme Merkezi’nde (Hagem) Repertuvar Kurulu üyeliği yaptı.

Radyo oyunlarında roller aldı. Radyo ve levizyonda yayınlanan ‘Nineden Mektuplar’ tiplemesiyle çok sevildi.

Özay Gönlüm sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın bir çok ülkesinde, ABD, Avustralya, Çin ve Hindistan’da konserler verdi.

2 Mart 2000 tarihinde Ankara’da vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here