Ana sayfa Ünlüler Özdemir Erdoğan kimdir?

Özdemir Erdoğan kimdir?

21
0

17 Haziran 1940 tarihinde klasik batı müziği piyanisti bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Dayısı da piyano çalan bir sanatçı olmasından dolayı daha çocuk yaşlarda müzikle tanıştı.

Ticaret lisesini bitirdikten sonra askerliğini yedek subay öğretmen olarak yaparken yedek subay eğitimi gördüğü Denizli’de bass’çı Eray Turgay ile tanıştı. Ve kısa bir süre sonrada onun tavsiyesi üzerine jazz müziği ile tanışarak bu tarz müziğin ilk isimlerinden biri oldu. 

Dünyaca tanınmış bir gitar sanatçısından klasik gitar dersleri alan Özdemir Erdoğan, İsmet Sıral orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç’te profesyonel müzik kariyerini geliştirdi. Dünya jazzcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatını buldu.

1968 yılında orkestranın dağılmasının ardından 14 Ekim 1968 tarihinde kendi orkestrasını kurarken aynı yıl yılın en  iyi gitaristi ödülünü aldı. 1 yıl sonra da Duyduk, duymadık demeyin adlı çalışması ile altın plak ödülü alırken 1971 – 72 yıllarında çeşitli uluslararası ödüller geldi. 1972 yılında Atina Olimpia ve İskenderiye festivallerine iştirak etti.

1974 yılında ani bir karar alarak etnik müziklerle ilgilenmeye başladı ve o dönemin tek yayın organı olan ve bu kurumun en önemli müzik otoritelerinden Nida Tüfekçi’nin teşviklerini gördü. Aşık Veysel’den alınan “Uzun ince bir yoldayım” düzenlemesi sanatçının yeni yorumuyla TRT repertuarına girdi.

1976 yılında Milliyet gazetesi tarafından “Canım senle olmak istiyor” albümü yılın albümü seçildi. 1977’den itibaren Türk Müziği çalışmaları daha ağırlık kazandı. 1979’da TRT hafif müziği ödülü geldi. 1984 yılında kendine ait bir plak şirketi kurdu.

Bugüne kadar yaptığı tüm albümler ve çalışmaları büyük ilgi gören Özdemir Erdoğan 1998 yılında Devlet Sanatçısı ödülüne layık görülmüştür ve bu ödülü dönemin Cumhurbaşkanı’nın elinden almıştır.

Başarılı sanatçı daha sonraki yıllarda bir çok televizyonda programlar yapmıştır ve halen sanat çalışmalarına devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here