Ana sayfa Magazin PhotoMaraton 2019’da Ara Güler belgeseli

PhotoMaraton 2019’da Ara Güler belgeseli

606
0

Dünya çapında fotoğraf etkinliği olan, Türkiye’de bu yıl ikincisi düzenlenen PhotoMaraton 2019’un İstanbul etkinlikleri başladı.

Ankara ve İzmir’de de gerçekleştirilen PhotoMaraton 2019 kapsamında, Haliç Kongre Merkezi Sadabat Salonu’nda Coşkun Aral’ın yönetmenliğini üstlendiği Ara Güler’in hayatını ele alan “Bu Dünya Böyle Dünya” belgeseli gösterildi.

Sunuculuğunu Gazeteci Fuat Kozluklu ve GezginFoto dergisi Yayın Yönetmeni Nihan Özgen’in üstlendiği etkinlikte, belgesel gösteriminden sonra kısa bir konuşma yapan savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Aral, vefatının 23. yılı olan ressam, yazar ve yönetmen Abidin Dino ile Ara Güler’in Türkiye’nin evrensel değerlerinden olduğunu söyledi.

Aral, mesleği boyunca Ara Güler’in yanı sıra Yaşar Kemal’i, Abidin Dino’yu ve Gökşin Sipahioğlu’nu kendisine rol model edindiğini belirterek, “Ara’nın da dediği gibi ben bir foto muhabiriyim ve bir belgeselciyim. Çünkü foto muhabiri, fotoğraf makinesini 180 yıldan beri bir araç gibi kullanıyor.” dedi.

Türkiye’de son dönemde bilgi ve belge aktarımının meşakkatli olduğuna işaret eden Aral, şunları kaydetti:

“Prometheus gibi ateşi taşıma görevi bazen cezalandırılıyor. Ama Ara başta olmak üzere rol model edindiğim ustalar ateşi bile bile yerel değerlerinden aldılar ve ulusal anlamda Türkiye’yi aydınlattılar. Uluslararası alanda var olduklarını, ne yaptıklarını dünyaya tanıtırken, aynı zamanda uluslararası sınırlardan dünyaya ve Türkiye’ye mesajlar yolladılar.”

Coşkun Aral, foto muhabirliğinin de zorlu bir meslek olduğunu altını çizerek, “Ara Güler, İstanbul’un gözüydü. İstanbul’la, Türkiye’yle ilgili dünyaya çok güzel fotoğraflar bıraktı ama o bir foto muhabiriydi, tarihçiydi, gazeteciydi. Ben de açıkçası kendimi böyle tanımlıyorum. Onun belgeselini yapmak benim için büyük bir değer. İnşallah bizden sonraki kuşaklar da bu tür değerleri, dünyaya aktarırlar” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here