Ana sayfa Kültür-Sanat Pota filmi ödüle doymuyor

Pota filmi ödüle doymuyor

269
0

Bu yıl İspanya’da 21. kez düzenlenen 21. Cerdanya Film Festivali’nde yönetmenliğini ve senaristliğini Ahmet Toklu’nun üstlendiği “Pota” adlı film, İspanya’da düzenlenen  en iyi filme verilen Sosyal Bakış Ödülü’nü kazandı.

 Pota adli filmin yapımcılığını Halil Kardaş ve  TRT ortak yapımı olarak yapılmış ve dünya prömiyerini 51.Giffoni Film Festivali’nde yapmıştı.

Pota adlı film basketbol üzerinden sınıflar arasındaki farkı anlatırken yaşadıkları semtte bir basketbol potası kuran yoksullukla mücadele eden çocukların hikayesini anlatıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen filmde, genç oyuncu Alp Akar’ın yanı sıra Bahar Hacıbektaşoğlu, Sibel Melek Arat, Egemen Almacı, Mert Erdoğdu, Mehmet Halil Çelik, Samet Sevtekin, Miraç Çelen, Özgür Dereli ve Burhan Yıldız rol alıyor.

Pota filmi bu yıl Antalya Film Festivali’nde filmin yönetmeni Ahmet Toklu’nun ilk uzun metrajlı filmi olarak büyük ses getirmiş ve film  Antalya Film Festivali’nde “Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü”ne değer görülmüştü.

Filmin konusu özetle şöyle: “Ahmet, Rusya’ya giden babası uzun zamandır para gönderemeyince, okul saatleri dışında, yaşadığı yoksul semtin yanındaki lüks ve güvenlikli sitedeki markette çalışmaya başlar. Ahmet, aşık olduğu Kezban’ın, bir gün okula basketbol eşyalarıyla gelen Erhan’a olan ilgisini görünce, basketbol oynamaya karar verir. Ama önemli bir sorun vardır. Semtlerinde basketbol oynayabilecekleri bir pota yoktur. Ahmet bu engeli ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here