Ana sayfa Ünlüler Sabahat Akkiraz kimdir?

Sabahat Akkiraz kimdir?

23
0

Sabahat Akkiraz Sivas’ın Kangal ilçesinde 1955 yılında doğdu. Anneannesinin müzikle uğraşmasından dolayı daha çocuk yaşlarda Davut Sulari, Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar ve Daimi gibi ozanlarıyla müziğe başladı. 13 yaşında iken İlk 45’lik plağını yaptıktan 1 yıl sonra ailesiyle birlikte Almanya’ya göç ett ve burada eğitimine devam etti.

Profesyonel müzik hayatına 1983 yılında “Şafak Söktü” adlı albümle büyük usta Musa Eroğlu ile birlikte yaptı. Daha sonra yine büyük bir üstat olan Arif Sağ ile çalışmaya başladı ve arka arkaya albümler yaptı.

Neredeyse Anadolu’yu karış karış gezerek, derleyici ve araştırmacı olarak da kayıtlara başladı.

Hollanda’dan 90’lı yıllarda ilk uluslararası ilk davetini alarak burada dört konser verdikten sonra davet edildiği Londra Caz Festivali’nde sahne aldı.  davet edildi. Grand Union Orkestra ile “Anadolu’dan Yansımalar” projesini yaptı. Sadler’s Wells Theatre’da dört gün sahnelenen “Where The Rivers Meet” projesinde yer aldı. Queen Elizabeth Hall’de “Womans of Tradition” projesinde Anadolu’nun derin müziğini paylaştı.

Fransa’da 1999 yılında çıktığı turnede on konser yaptıktan sonra 2000 yılında Paris’te Theatre De La Ville’de konser yaptı ve hayatı Le Figaro, Le Monde gibi gazetelerde tam sayfa olarak okuyuculara aktarıldı. Mezzo Tv yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. 2001 yılında Jaspering De Jong ile Hollanda Turnesi’ne çıktı. Aynı yıl Brezilya’da Sheikh Ahmed El Tuni ve Sister Marie Keyrouz ile konserler yaptı.

Sanat hayatı boyunca İsveç’ten Fas’a, Malezya’dan Norveç’e, İspanya’dan Meksika’ya kadar pek çok ülkede konserler verirken  2008 yılında Berlin Flarmoni Salonu’nda dünyaca ünlü Bass-Bariton Thomas Quasthoff ile konser verdi.

Başarılı sanatçı halen aktif olarak sanat hayatına devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here