Ana sayfa Sağlık Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

813
0

Tıp dilinde Alopesi areata ismi ile anılan ve halk arasında saçkıran olarak tabir edilen bu tıbbi rahatsızlık saç bölgesinde küçük ve büyük görünümlü saç azalmaları ve hemen ardından kelliğe sebep olmaktadır.

Kişinin kendi doku ve hücrelerine saldıran bir rahatsızlık türü olan Alopesi areata, bir otoimmun hastalık türüdür. Yani konuyu biraz daha açacak olursak otoimmun tarzı hastalıklarda vücut, kendi doku ve hücrelerini düşman hücre gibi görür ve saldırıya geçer. Böylelikle doku ve hücreler kendi kendilerini yemeye başlayacaktır. Bu durumda saç derisindeki lenfosit hücreleri sitokinin adlı kimyasal salgıyı salgılar ve bu kimyasal madde saç çıkmasını engeller.

Kafatasında küçüklü büyüklü şekilde yuvarlak kelliklere sebep olan saçkıran para kadar büyüklükte ve kimi zaman bu orandan daha büyük oranda kellik bölgeleri oluşturmaktadır. Halk arasında bu sebeple para para dökülme olarak da adlandırılmaktadır.

Saçkıran Hastalığının Tedavisi Nedir?

Saçkıran hastalığının tedavisi tam anlamıyla olmasa da belirli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yüzden saçkıran hastalığının tedavi yolları konusunda halk arasında dolaşan söylentilere dikkat edilmemesi gerekilmektedir. Çeşitli söylentiler dolaşıyor olsa da öncelikle doktor yardımı alınmalıdır.

Aşırı miktarda saç dökümü olan rahatsızlıklarda tedavi imkanı azalmaktadır. Fakat birçok hastalıkta da kullanılan kortizon uygulaması saçkıran hastalığı içinde uygulanmaktadır. Aynı zamanda PUVA adı verilen ve ultra viole ışık tedavisi uygulanmaktadır. Fakat bu gibi tedavi yöntemleri uygulanıyor olsa da yan etkileri de bulunmaktadır. Beklenmedik yan etkiler oluşturabileceği için alanında uzman doktor yardımı almak oldukça önemlidir.

Ultraviyole ve kortizon gibi yolların dışında doktor gözetiminde bitkisel yöntem de uygulanmaktadır. Doktorunuzun saç tipinize uygun olarak belirlediği bileşenler içeren bitkisel ilaç ile belirli bir zaman dilimi içerisinde hastalıktan kurtulabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here