Ana sayfa Magazin Salih Güney’den dizilere ağır eleştirisi

Salih Güney’den dizilere ağır eleştirisi

576
0

1945 yılında Adana’da dünyaya gelen ünlü oyuncu Salih Güney sanat hayatına 1964’te tiyatro sahnesindeki “Aşk Zinciri” oyunuyla merhaba demiş ve daha sonra Haldun Dormen ile tanışmasının ardından bir çok tiyatro oyununda sahne almıştı. Salih Güney Haldun Dormen’in yönetmenliğini yaptığı “Bozuk Düzen” adlı sinema filmi ile 20 yaşında Yeşilçam’a adım attı. Salih Güney 5 yıl boyunca sinema ve tiyatroyu bir arada götürdükten sonra sinemayı tercih ederek tiyatro dünyasından koptu. Yeşilçam’da 55 yıllık oyunculuk hayatı boyunca 130 filmde rol alan ünlü oyuncu teklif gelmesi halinde yeniden kamera karşısına geçmeyi düşünüyor.

Başarılı sanat hayatının haricinde yürüttüğü başarılar sonucu 2011 yılında ülkemizden daha önce çalınan Herkül heykelinin çalınan kısımlarının ülkemize getirilmesini sağlamış ve bu eser halen Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

2 yıl önce annesini kaybettikten sonra Çeşme’ye yerleşen ünlü oyuncu yaptığı açıklamalarda “ Artık eskisi gibi doğru dürüst filmler çekilmiyor. Günümüzde çekilen filmler ya komedi ya korku ağırlıklı. Dizilerimizi hiç beğenmiyorum. Tüm dizilerimizde kadına şiddet, taciz, tecavüz var ve kadın karakter dizilerde hakir görülüyor. Dizilerin daha duyarlı olması lazım, ülkeyi bütünleştirici ve aynı zamanda eğitici yönlerinin olması lazım.”

Bazen televizyonda yıllar önce oynadığı filmlere denk geldiğinde filmi eleştirel bir gözle izliyorum. Bir oyuncunun emekliliği olmaz. Oyunculuk böyle bir şey. Günlerimi yüzerek ve bol bol yürüyerek değerlendiriyorum. Ayaklarım yer basana kadar oyunculuk yapmak isterim. Ama uzun yıllardan beri ne sinema filmlerinde ne dizilerde rol almadım. İyi bir senaryo gelirse tabi ki değerlendirir ve oynarım. Ben bu konularda çok seçiciyim” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here