Ana sayfa Kültür-Sanat Sanat protesto sanatı

Sanat protesto sanatı

679
0

Hong Kong’da hükümet karşıtı protestocular, kentin sanatsal yeteneğini ve yaratıcılığını benzeri görülmemiş bir şekilde kutladı.

Öfkesini ve hayal kırıklığını bu resme yönlendiren 26 yaşındaki bir illüstratör ve tasarımcı Elyse Leaf, protestoları resmetti.

Leaf’in illüstrasyonu, devam eden protestoların ikonik bir sloganını yansıtıyor: “Aynı dağa birlikte tırmanıyoruz, ancak her birimiz kendi çabasını gösteriyoruz”, internette viral olan dijital posterlerden biri oldu. Dijital illüstrasyon da çıkartmalara dönüştürüldü ve protestolara katılan insanlara dağıtıldı. Sonunda da bu çıkartmalarla sokaklar süslendi. Sokaklardaki bu çıkartmaların fotoğrafları daha sonra sosyal medyada paylaşıldı.  

Hong Kong’dan bir sanatçı ve küratör olan Him Lo, “Kamusal alanın kendisi sanattır. Kamusal alan hayal gücüne sahibiz ve alanı mekana dönüştürme şansını yakaladık” dedi.

Hong Kong Çin Üniversitesi Gazetecilik ve İletişim Okulu Direktörü Profesör Francis Lee BBC Culture, “Bu hareket, devam edebilmek için büyük bir yaratıcı güç gerektiriyor ve bu süreçte sanatsal yaratıcılığın ortaya çıkışı doğal. Bu yaratıcı çıktılar kolektif eylemde ve hareketin güçlendirilmesinde bulunuyor” edi.

Kamusal Alanda Görsel Sanat panelinde konuşan, protesto sanatı ile tanınan Hong Kong sanatçısı Kacey Wong, protestoların mobil doğası nedeniyle protestolara bağlı sanatın da mobil olması gerektiğini söyledi.

Kacey Wong da şarkı söyleme protestolarından birine katıldı. Bir keresinde, protestoculara ve sivillere saldıran kamerada yakalanan polis gücünün Özel Taktik Kadrosu olan ‘raptor’ olarak poz verdi . Başlangıçta görünüşünden korkan kalabalık, Wong’un copunu bir iletken gibi salladı ve insanları hoparlöründe çalan müziğin yanında şarkı söylemeye zorladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here