Ana sayfa Magazin Saraybosna’da “Dilsiz” filminin dünya prömiyeri yapıldı

Saraybosna’da “Dilsiz” filminin dünya prömiyeri yapıldı

655
0

Murat Pay’ın yönetmenliğini yaptığı, Vildan Atasever, Emin Gürsoy, Ozan Çelik, Mim Kemal Öke gibi Türk sinemasının önemli isimlerinin başrollerini paylaştığı Dilsiz sinema filminin dünya prömiyeri Bosna Hersek’te bu yıl 25’incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde yapıldı.

Filmin yönetmeni Murat Pay yaptığı açıklamada “Filmi ilk önce belgesel olarak düşündüklerini ama daha sonra kurmaca bir filme dönüştü” dedi

USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİNE FARKLI BİR BAKIŞ

Filmde bir hat ustasının çırağı ile olan ilişkisini farklı bir dille anlattıklarını ifade eden Murat Pay “ Filmde ustanın ustalığının yükseldiği bir usta-çırak hikayesi anlatmak istediklerini, bu filmden sonra bir çok gencin hat sanatına yönelebileceğini ve bu sanatın ne kadar önemli bir sanat olduğunu göstermek istedik” diyerek sözlerini tamamladı.

SARAYBOSNA FİLM FESTİVALİ  DÜNYANIN EN KIYMETLİ FESTİVALİ

Filmin başrol oyuncularından Emin Gürsoy ise yaptığı açıklamada “Saraybosna’da festival görmek bana göre bozkırda çiçek açması gibi” dedi.

Açıklamalarına devam eden Emin Gürsoy “ Saraybosna’da yaşananları oturduğumuz yerden duymak farklı, burada görerek yaşamak daha farklı. Hala bir çok binada kurşun izleri duruyor. Bunlara şahit olmak şu an bile beni üzmeye yetti. Böyle bir ortamda film festivali yapılıyor olması yaşama dair burada yaşayanlar için çok büyük bir umut. Bu festivalin uzun yıllar devam etmesini canı gönülden isterim. Benim için belki de dünyadaki tüm festivallerden daha kıymetlisi buradaki festival” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here