Ana sayfa Magazin Saraybosna’nın kalbi ödülü ünlü İngiliz oyuncuya gitti

Saraybosna’nın kalbi ödülü ünlü İngiliz oyuncuya gitti

923
0

Dünyaca ünlü İngiliz yönetmen ve oyuncu Tim Roth’a Bosna Hersek’te bu yıl 25’incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali kapsamında İngiliz aktör ve yönetmen ” onur ödülü törenle verildi.

Saraybosna Film Festivali’nin 5.gününde Ulusal Tiyatro’da düzenlenen kırmızı halıda boy gösteren ünlü aktör Tim Roth’a Saraybosnalı sinemaseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Tim Roth’a ödülünü, Festival Direktörü Mirsad Purivatra tarafından verilirken yaptığı açıklamada  alan Tim Roth bu festivale  Meksikalı yönetmen, yapımcı ve senarist Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yoğun tavsiyeleri üzerine geldiğini anımsatarak, “Alejandro son iki, üç yıldır bu festivale getirmek için üzerime yoğun bir baskı kurarak beni ikna etmeye çalıştı ve bunu da sonunda başardı. Bu etkinlik gençlerin özellikle yoğun gösterdiği ve dünya sinemasının başarılı isimleri için aslında vazgeçilmez bir festivaldir” diye konuştu.

1996 yılında oynadığı “Rob Roy” adlı film ile ilk ödülünü alan Tim Roth “Saraybosna’nın Kalbi” onur ödülünü alırken onu ödülleri bu yıl kendisi haricinde  Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski ile Fransız aktris İsabelle Huppert’e verildi.

FESTİVALDE BU YIL 53 FİLM YARIŞACAK

Bu  yıl 14 kısa film, 9 uzun metrajlı film 14 öğrenci filmi ve 16 belgesel olmak üzere toplam 53 eser ödül almak için “Saraybosna’nın Kalbi” yarışıyor.

Türk sinemasından 4 film bu yıl 4 farklı kategoride yarışacak. Kız Kardeşler adlı film uzun metrajlı film kategorisinde , Siyah Güneş filmi belgesel film kategorisinde yarışırken Dünya Tutuluyor filmi öğrenci film kategorisinde ve “belgesel film kategorisinde “Kraliçe Lear” sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

23 Ağustos’a kadar sürecek festivalde 270 film izleyiciyle buluşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here