Ana sayfa Ünlüler Seden Kızıltunç kimdir?

Seden Kızıltunç kimdir?

158
0

Seden Kızıltunç, 1942 yılında Ağrı‘da doğmuştur. Eğitim hayatını Ankara Devlet Konservatuvarı,’nda tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Stockholm’de  bale öğrenimi gördükten sonra Türkiye’ye geri dönmüş ve “Tersine Dönen Şemsiye” adlı oyunda  Mücap Ofluoğlu, Altan Karındaş ve Çolpan İlhan ile Sabahattin Kudret Aksal ile birlikte ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır.

1959 yılında profesyonel tiyatro oyunculuğuna başlayan Seden Kızıltunç, Cüneyt Türel, Mete İnselel ve Şener Şen ile Cağaloğlu’ndaki Yeşil Sahnede amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuğa devam etti.

Ardından ani bir karar alarak yurt dışına giden Kızıltunç burada Finlandiyalı bir televizyon programının yönetmeni ile evlendi. Eşinde kısa bir süre sonra boşanan Kızıtunç tekrar Türkiye’ye geri dönmüş ve 1961 yılında Generalin Aşkı / Toreadorlar Valsi adlı tiyatro oyununda Münir Özkul, Altan Karındaş, Saadettin Erbil, Seden Kızıltunç, Suna Selen, Aysel Gürel birlikte rol aldılar.

Uzaylı Zekiye adlı Türkiye’nin ilk bilim-kurgu dizilerinden birinde başrol oynayarak tüm Türkiye’nin tanıdığı biri isim olurken daha sonraki yıllarda usta sunucu Halit Kıvanç ile birlikte çeşitli Ramazan programları sundu.

Aykut Oray ile “Duyarlarsa Oyarlar” adlı oyunda 2008 yılında birlikte oynayan Kızıltunç  2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın gerçekleştirdiği ve Cahit Atay‘ın yazdığı, Şükriye Tutkun‘un “Sultan Gelin”i canlandırdığı İlk türkü müzikali olan Sultan Gelin’de rol aldı. Ümraniye Sahnesi’nde ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde oynanan oyunda Suna Pekuysal, Şükriye Tutkun, Seden Kızıltunç, Sevil Uluyol, Arslan Kaçar ve Mehmet Bulduk gibi oyuncular rol almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here