Ana sayfa Ünlüler Selda Bağcan kimdir?

Selda Bağcan kimdir?

30
0

Selda Bağcan Muğla’da 1948 yılında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği bölümünü 1971 yılında kazandığında müzik yaşamına başladı. Arka arkaya çıkardığı iki 45’lik plak bir milyon dolayında satılınca, meslek olarak müziği seçmeye karar verdi. Kısa bir süre içerisinde Türkiye’de bir çok konser verdikten sonra başta Almanya olmak üzere dış ülkelerde çok sayıda konser verdi.

Türkiye’yi Bulgaristan’da 1972’de yapılan Altın Orfe Festivali’nde temsil etti. Daha sonraki yıllarda sol partilerin ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde konserler verirken 24 Nisan 1984’te tutuklanarak hapse atıldı.  Pasaportuna el konulduğu için 1987′ yılına kadar yurt dışı konserlerine gidemezken 1986 yılında Peter Gabriel tarafından desteklenen Womad Vakfı’nca düzenlenen Dünya Dans ve Müzik Festivali plağında bir şarkısıyla yer aldı. Aynı vakfın girişimleri sayesinde 1987’de yeniden pasaport aldı.

1987 ve 1988 yıllarında Avrupa’nın birçok ülkesinde özellikle festivallerde sahne alırken 1988 yılında dört ay süren bir Batı Avrupa turnesini bitirdikten bir yıl sonra tüm Türkiye’yi dolaşarak halka açık konserler verdi.

2000 yılında konser vermek üzere Antakya’ya giderken trafik kazası geçirerek ağır yaralandı ve uzun süre tedavi gördü. Bedeninin birçok yerinde kırıklar oluştu. Uzun süre çelik iskelet yardımıyla yürümek zorunda kaldı.

Başarılı sanatçı halen aktif müzik hayatına devam ederken açık hava konserleri ile hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here