Ana sayfa Ünlüler Serpil Barlaş Kimdir?

Serpil Barlaş Kimdir?

301
0

Serpil Barlas Aysel İpar ve Kazım Polat çiftinin kızları olarak 1957 İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat. 1960’lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Yakınlarının sesini değerlendirmesini önermesi üzerine sahne dünyasına atılan Serpil Barlas zamanın ünlü orkestralarında solistlik yapmıştır.

Altın Ses yarışmasına 1970 yılında katılan Serpil Barlas Nilüfer’in ardından ikinci olmuştur. 1976-1978 yılları arasında yaptığı 45’likler çok ses getirmese de Serpil Barlas’ın Olanlar Oldu adlı şarkısı sanatçıya iyi bir çıkış yakalamasına yardımcı oldu. 1978’de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde “Yaşamaya Bak” isimli şarkı ile katılmıştır.

1978 yılında Serpil Barlas ani bir karar alarak ABD’ye yerleşmiş ve burada 15 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye geri dönüş yaptı. Serpil Barlas Türkiye’ye döner dönmez o dönem dünyayı kasıp kavuran ve büyük korkulara neden olan AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat camiasında bir ilke imza atmıştır. Toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmış ve ünlü müzisyen Uğur Dikmen’in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden “Benim Adım İnsan”, “Sahipsiz Çocuklar” , “Bosna” adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalışmıştır.

Daha sonra sunuculuğa başlayan Serpil Barlas Flash TV’de 3 sene (1998-2001) “Serpil Barlas’la Kurdele” adlı televizyon programını hazırlayıp sunmuştur.

Barlas, özellikle 1980’li yıllarda seslendirdiği şarkılarla büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış, üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle de gündem yaratmıştı.

Serpil Barlas 20 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliği nedeniyle 64 yaşında hayatını kaybetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here