Ana sayfa Ünlüler Sezer Güvenirgil kimdir?

Sezer Güvenirgil kimdir?

1057
0

18 Mayıs 1949 tarihinde  asıl adı Ayşe Sezer olan Sezer Güvenirgil İstanbul’da doğmuştur. Aslen Romanya göçmeni olan Sezer Güvenirgil Asya ve Hilmi Sezer çiftinin ikinci çocuğudur. Dedesinin bir Türk kızı ile evlenmesi üzerine 1940 yılında anne ve babasıyla birlikte Romanya’dan İstanbul Kadıköy’e göç etmişlerdir. Kısa bir süre Editha Oktar Bale Okulu’nda bale eğitimi alan Sezer Güvenirgil daha sonra 1966 yılında Milliyet gazetesinin Türkiye Güzeli Yarışması’nda üçüncü oldu.

Yeşilçam’daki oyunculuk kariyerine 1963 yılında Ekrem Bora ile başrolü paylaştığı ”Kin” adlı film ile oyunculuğa başlayan Sezer Güvenirgil 1966 yılında Ses Dergisi‘nin düzenlediği “Kapak kızı” adlı yarışmada birinci seçilerek oyunculuğa devam etti.

Oyunculuğa devam ederken Sezer Güvenirgil, bu kez müzik dünyasına girmiş ve  1978 yılında Öncü Plakçılık’tan “Aşktan da Üstün” ve “Yazık değil mi” adlı bir 45’lik ile 1982 yılında Yaşar Kekeva Plakçılık’tan “Mutluluğun Bedeli” adlı bir uzunçalar çıkararak şarkıcılık da yaptı.

Sezer Güvenirgil, en büyük çıkışını 1999‘da Yunus Bülbül ve Merve Erdoğan ile birlikte oynadığı Bücür Cadı dizisinde Şehriye rolü ile yapmıştır..

Sezer Güvenirgil, 3 defa evlendi. İlk evliliğini Tunç Oral, ikinci evliliğini Serdar Alkan ve son evliliğini oyuncu Yunus Bülbül ile gerçekleştirmiştir. Ayşe isminde bir kızı olan Sezer Güvergil’in kızı Serdar Alkan ile olan evliliğindendir. Son eşi Yunus Bülbül‘den 2007 yılında boşandı.

2004 yılında “Gölge Ekibi” adlı filmde Cüneyt Arkın, Sezer Güvenirgil, Murat Soydan, Fatih Hürkan birlikte oynadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here