Ana sayfa Kültür-Sanat Susam Sokağı’nın efsanevi kuklacısı öldü

Susam Sokağı’nın efsanevi kuklacısı öldü

647
0

Türkiye’de bir dönem “Susam Sokağı” adıyla yayınlanan ABD yapımı çocuk programı “Sesame Street”te Minik Kuş ve Kırpık adlı kuklalara hayat veren efsanevi kuklacı Caroll Spinney, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Minik Kuş ve Kırpık karakterlerinin uzun yıllar canlandırmasını yapan Spinney’nin ölüm haberi, dizinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla netlik kazandı

Yapılan açıklamada Spinney’nin bir süredir distoni (kas tonusu bozukluğu) rahatsızlığıyla savaştığı ifade edildi.

Bu hastalık, kasları etkileyerek bir ya da birden fazla kas grubunun, bazen de tüm vücut kaslarının kontrolsüz hareket etmesine yol açıyor.  

Spinney, “Sesame Street”in başladığı 1969’dan beri 50 yıl boyunca programın kuklalarına hayat vermişti. Minik Kuş adlı büyük kuklanın hem içine girerek hem de seslendirerek canlanmasını sağlayan Spinney’in Hollywood’un meşhur Şöhretler Kaldırımı’nda bir yıldızı da bulunuyor.

Caroll Spinney, geçen yıl ekim ayında, 50 yılın ardından Susam Sokağı’ndan emekli olduğunu açıklamıştı. Ünlü kuklacı, New York Times’a verdiği röportajda, “Her zaman bu iki harika kuklayı canlandırdığım için ne kadar şanslı olduğumu düşünürdüm. Minik Kuş’u oynamak, hayatımın en eğlenceli işlerinden biriydi” demişti.

Spinney, “Susam Sokağı’nda çalışmaya başlamadan önce birkaç farklı şovda çalıştım ama Susam Sokağı’nda 45 yıldan uzun bir süre çalışacağım hiç aklıma gelmezdi” şeklinde konuşmuştu.

Susam Sokağı, bir çocuk programı olan “Sesame Street”‘in Türkçe uyarlamasıydı. Susam Sokağı programı Türkiye’de 1980’li yılların sonunda ve 1990’lı yılların başında TRT’de iki sezon yayınlanmış, o dönemde çocukların büyük ilgisini toplamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here