Ana sayfa Ünlüler Tanju Okan kimdir?

Tanju Okan kimdir?

229
0

Tanju Okan 1938 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Balıkesir’de yaparken amatör olarak müzikle ilgilenirken Balıkesir Lisesi´nden mezun olduktan sonra şan eğitimi almak için. İtalya´ya gitti.

İtalya dönüşü Ankara’da profesyonel müzik hayatına 1961 yılında başlayan Tanju Okan bir yıl sonra İstanbul’a taşınarak Müfit Kiper Orkestrası´nda solist olarak çalışmaya başladı. 1963 yılında Amerika´ya giderek bir dizi başarılı konserler veren Tanju Okan. Milli Orkestra ile birlikte ülkemizi  Balkan Müzik Festivali´nde temsil etti.

Tanju Okan 29 yaşında iken ilk evliliğini Nur Erbay ile yaparken sekiz ay süren evliliğinden Tansu adını verdiği oğlu dünyaya geldi. İlk profesyonel 45’liğini 1964 yılında ‘İbibikler Öter Ötmez Ordayım’ adını taşıyan şarkısı ile yaptıktan sonra Fransız Barclay firmasıyla dört plak çalışması yaptı.

 ‘Hasret’ adlı çalışmasıyla geniş kitlelerce tanınırken bu yıllarda yaptığı “Kadınım”, “Öyle Bir Sarhoş Olsam Ki”,  ‘Bir Falcı Vardı’, ‘Ayyaş’,  ‘Kemancı’, ‘Bu Benim Halkım’, ‘Dostlarım’, ‘Yıldönümü’ ve ‘Kaderim’ gibi bir çok parçasıyla Türkiye’nin en ünlü sanatçıları arasına girerken 1976 yılında tanıştığı Zerrin Erdoğan ile ikinci evliliğini yaptı ama bu evliliği de sadece 14 ay sürdü. Son albümü 1995 yılında Marş Müzik´ten çıkan ‘İşte Tanju Okan ´95’ oldu.

Bir dönem alkol bağımlığı yaşayan Tanju Okan, Urla´ya yerleştikten sonra alkol alışkanlığından kurtuldu. 22 Nisan 1995 tarihinde aşırı kilo kaybı ve kalp yetmezliği şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Siroz teşhisi kondu. 23 Mayıs 1996 tarihinde vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here