Ana sayfa Ünlüler Tanju Okan kimdir?

Tanju Okan kimdir?

584
0

Tanju Okan İzmir’de 27 Ağustos 1938 yılında dünyaya geldi. Manisa ve Balıkesir’de ilk ve orta öğrenimini yaptıktan sonra müzik tutkusu yüzünden İtalya’ya giderek şan eğtimi aldıktan sonra 1961 yılında yurda geri dönerek Ankara’ya yerleşti ve profesyonel olarak müzzik hayatına atıldıktan bir yıl sonra İstanbul’a yerleşerek Müfit Kçper orkestrasında solistlik yaparken yurt dışında bir çok konsere katılarak adını hızlı bir şekilde duyurmaya başladı.


1964 yılında, Tülay Germen ve Erol Büyükburç’la birlikte Milli Orkestra ile Balkan Müzik festivalinde ülkemizi temsil ederken aynı yıl “İbibikler Öter Ötmez Ordayım” adını taşıyan ilk 45’lik plağını yaptıktan sonra aynı yıl Nur Erbay ile evlendi ve 8 ay sonra bu evliliğinden bir oğlu oldu.


60’lı yıllarda Tanju Okan, Milli Orkestra ile beraber yeniz düzenlemelerle modernize edilen türküleri seslendirdikten sonra bunu albümlerine taşımaya başladı. Yine 60’lı yıllarda ,“Strangers In The Night“’ı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle seslendiren Tanju Okan, Türk pop müziğinde cover yapan ilk sanatçı olurken bu albüm büyük ilgi gördü.

Tanju Okan 1972 yılında “Öyle Bir Sarhoş Olsam ki” adlı şarkısı ile artık Türkiye’nin en dönemin en önemli sanatçılarından biri olurken 1974 yılında Mehmet Teoman’ın sözlerini yazdığı “Kadınım” adlı şarkısı ile adını Türk pop müziği tarihine altın harflerle yazdırdı.

1975 yılında ikinci evliliğini Zerrin Erdoğan ile yaparken bu evliliği sadece 14 ay sürdü. Tanju Okan son albümünü 1995 yılında “Tanju Okan 95” adlı albümünü yaptıktan sonra bir daha albüm yapmadı. Tanju Okan alkolden kaynaklı sağlık problemler yaşamaya başladı ve sanat hayatına son vermek zorunda kalınca İzmir’in Urla ilçesine taşınarak burada yaşamaya devam ederken Siroz hastalığı teşhisi ile kaldırıldığı hastanede tedavisi devam ederken 23 Mayıs 1996 yılında hayatını kaybetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here