Ana sayfa Ünlüler Tevfik Gelenbe kimdir?

Tevfik Gelenbe kimdir?

345
0

Tevfik Gelenbe İstanbul’da 1931 yılında dünyaya gelirken daha 6 aylıkken annesini 13 yaşında da babasını kaybetmiştir. İlköğretimini  Kadıköy Atatürk ilkokulunda başlamasına rağmen babasının memuriyeti yüzünden tayinin Muğla’ya çıkması üzerine ilk ve ortaokulu Muğla’da tamamlamıştır. Babasının ölümünün ardından İstanbul’a gelerek anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. İstanbul Vefa Lisesinden mezun oldu. Okulunu bitirdikten sonra sünger avcılığından, oto elektrikçiliği dahil olmak üzere çeşitli mesleklerle uğraşırken profesyonel olarak futbol dahi oyanmış ve sahne hayatına 1957 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başlamıştır.

Aradan geçen 5 yıl sonrasında Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü ile birlikte 1962 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ayrıldı. Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

Daha sonra kendi tiyatrosunu kuran Tevfik Gelenbe uzun yıllara genç oyuncu adaylarına ücretsiz eğitim verirken hem tiyatro sahnelerinde hem radyolarda yıllarca yayınlanan ve daha sonra televizyon dizisi olan ”Uğurlugil Ailesi”’nde Arap Bacı karakteri “Bacı Kalfa” tiplemesiyle Türk sahne hayatının unutulmaz isimleri arasına girdi.

1970 yılında Sevim gelenbe ile dünya evine giren usta oyuncunun bu evliğinden Ecem adlı bir kızı olurken daha önceki evliliklerinden de 3 çocuğu daha olmuştur.  

Tevfik Gelenbe, 20 Ekim 2004 tarihinde İstanbul’da 73 yaşında kanserden ölmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here