Ana sayfa Ünlüler Timur Selçuk kimdir?

Timur Selçuk kimdir?

235
0

Timur Selçuk 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Babası, Türk Musikisinin en büyük bestekarlarından, ses sanatçısı ve orkestra şefi Münir Nurettin Selçuk, annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton’dur.

Sanatçı bir anne ve babanın çocuğu olarak müzik hayatına daha çocukluk döneminde başlayan Timur Selçuk İlk, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlarken aynı yıllarda da İstanbul Belediye Konservatuarı’nda, solfejarmoni ve piyano öğrenimi gördü. 1964 yılında Timur Selçuk Fransa’ya giderek burada Paris Ecole Normale de Musique bünyesinde, piyano, orkestra şefliği ve teori derslerini takip etti.

1975 yılında Türkiye’ye dönen Timur Selçuk Ankara Sanat Tiyatrosu müzik direktörü oldu. 20’ye yakın oyuna müzik yaptı. İstanbul Oda Orkestrasını1977 yılında kuran Timur Selçuk bu orkestrayla yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi ve plaklar doldurdu. Daha sonra çağdaş Türk şiirlerini bestelemeye başlayan Timur Selçuk kendi bestelerini kendi seslendirerek birçok plak yaptı.


Ölümüne kadar müzik hayatı boyunca 3 tane bale müziği, bir pop opera, bir orkestra suiti ve çok sayıda oda müziği eseri besteleyen başarılı sanatçının bu eserleri İstanbul Oda Orkestrası dışında, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera Orkestra ve Balesi, İstanbul Devlet Opera Orkestrası ve solistleri tarafından defalarca seslendirildi ve seslendirilemeye de devam etmektedir.

1977 yılında Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurdu. Bu okulda bir çok öğrenci yetiştirdi.

6 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here