Ana sayfa Kültür-Sanat Tiyatrocu kedilere yoğun ilgi

Tiyatrocu kedilere yoğun ilgi

745
0

Dünyanın tek kedi tiyatrosu yaklaşık 30 yıldır Rusya’nın başkenti Moskova’da seyircilerine oyun sergilemeye devam ediyor. Tiyatro bünyesinde oyuncu olarak yetiştirilen 200 civarındaki kedi 12 farklı oyunla kendilerini izlemeye gelen seyircilere unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

Dünyanın tek kedi tiyatrosu 30 yıl önce Moskova’da kurulmuş. Burada sahne alan kedilerin büyük bir çoğunluğu barınaktan veya sokaklardan toplanan kedilerden oluşurken, bu kedilerin tiyatro sahnesine çıkması için uzun bir eğitim dönemi geçirdikten sonra sahneye çıkmaya başlıyorlar.

Sokaklardan ve barınaklardan toplanan kediler 4-5 yıl boyunca her gün aralıksız olarak farklı şekillerde eğitimlere tabi tutuluyor. Eğitimleri esnasında kedilerin becerilerine göre her kedi için meraklı, oyuncu, özgür kategorilerine ayrılarak aldıkları eğitime ve karakterine uyan roller için sahne alıyorlar.

Kedilerin başrollerde oynadıkları tüm oyunlar belli bir senaryo dahilinde olurken kedileri yönlendiren kişiler de oyunda yan rollerde sahne alırken oyuna fazla dahil olmuyor.

Kedi tiyatrosunun sanat direktörü Dimitry Kuklaçöv yaptığı açıklamada “Babasının uzun yıllar önce bir sirkte palyaçoluk yaptığını ve diğer palyaçolardan farklı bir gösteri yapmak için bir kedi yavrusu ile sahneye çıkmasının ardından kedi tiyatrosunu kurduğunu ve çocukluğunun tamamının kedilerle iç içe geçtiğini” ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Kuklaçöv “ Kedi diğer hayvanlara oranla düşündüğünü yapar. Baskı altına alınamaz. Kedileri kandırmak dışarıdan kolay gözükse de sadece anlık bir kandırmaca olur. Biz kedilerin doğal davranışlarını gözlemleyerek sevgi ile onlara sahnede rol veriyoruz ve bu süreç 4-5 yılımızı alıyor. Sahnede rol alan kedilerimiz bütün numaralarını sevgi gördüğü için yapıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here