Ana sayfa Ünlüler Turgut Özatay kimdir?

Turgut Özatay kimdir?

340
0

Turgut Özatay, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 26 Aralık 1927 tarihinde doğmuştur. Anne ve babası Balkan savaşları döneminde ülkemize göç etmiş ve tütün eksperliği yaparken ailesinin İzmir’e taşınmasının ardından İlkokulu İzmir’de Halil Bey İlkokulunda ve ortaokulu Karataş Ortaokulunda, liseyi Ankara‘da Gazi Lisesi okumuştur.

 Okul hayatı boyunca atletizmle ilgilenen Turgut Özatay’ın 100’e yakın derecesi vardır ve ülkemizi 1952 yılında Helsinki‘de yapılan olimpiyatlara katılarak ülkemizi temsil etmiştir.

Turgut Özatay, daha sonra gazeteciliğe merak sararak  İzmir’de 1948 ve 1949 yıllarında Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) ile birlikte “Kırıntı” ve “Mücadele” gazetelerini çıkarmışlardır. Askerlik görevi sonrası İstanbul’a taşınan Özatay 1953 yılında bir sinemada film seyretmeye gittiğinde film arasında kendisini görüp beğenen Yönetmen Refik Kemal Arduman‘ın teklifi ile ilk filmi “Kahraman Denizciler” adlı filmde oynamıştır.

Sinema hayatına başrolle başlayan Turgut Özatay, daha sonra ‘kötü adam’ tiplemesiyle beyaz perdede ünlendi.Turgut Özatay, 27 Ocak 1968 tarihinde İtalyan Cinzia Morigi ile evlendi. Boşandıktan çok sonra ikinci eşi Metin Özatay ile evlendi.

Turgut Özatay özellikle Kemal Sunal ve Cüneyt Arkın ile birlikte oynadığı filmlerde canlandırdığı kötü karakterle sinemaseverlerin gönlüne taht kurarken 26 Haziran 2002  tarihinde İstanbul’da 75 yaşında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here