Ana sayfa Magazin Türk filmleri ödüle doymuyor

Türk filmleri ödüle doymuyor

743
0

Son yıllarda Türk sineması katıldığı festivallerden adeta ödül almadan geri dönmüyor. Buna en son örnek Seyid Çolak’ın ilk uzun metrajlı filmi olan “Kapan” adlı filmini gösterebiliriz.

Kapan filmi 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapmış ve burada da yoğun ilgi görmüştü. Seyid Çolak’ın yaptığı ilk uzun film olan “Kapan” Moskova’da festivalde festivalin en büyük ödülü olan Mavi İnci ödülünü de kazanarak Türk sinemasını dünyaya bir kez daha duyurmuştu.

Fas’ta düzenlenen 5.Uluslararası Saidia Film Festivaline de katılan “Kapan” filmi festivalde yarıştığı 14 film arasından sıyrılarak “Grand Prix” ödülünü sırtladı. Festivalde ayrıca en iyi kadın oyuncu ödülünü Sarah Perles “Kelebeklerin Sessizliği” filmindeki performansıyla alırken en iyi oyuncu ödülünü de muhteşem performansı ile Taxi Bied’in Faslı oyuncusu Mohhamed el Khyari “ aldı.

5.Uluslararası Saidia Film Festivali’nin jüri başkanlığını ünlü akademisyen ve yazar Lahcen Haddad üstlenirken, jüri üyeliklerini ise ve senarist Abdelilah Hamdouchi, yönetmen Driss Lamrini, ressam Aziz Azghay , yönetmen Khalid Ibrahimi ve eleştirmen Azeddine Ouafi yaptılar.

Film bir adada 5 balıkçı ile bir kurt arasındaki çatışmayı farklı bir dille anlatıyor.

Filmin yönetmenliğini Seydi Çolak yaparken, senaryosunu da Seydi Çolak ve Güven Adıgüzel beraber yazarlarken filmde Yüksel Akça, Münibe Millet, Serkan Altıntaş, Güliz Oktar, Onur Dilber, Sami Aksu ve Yasemin Girgin gibi oyunculardan başrolleri paylaştılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here