Ana sayfa Magazin Türk Halk Müziği bir ustasını daha kaybetti

Türk Halk Müziği bir ustasını daha kaybetti

808
0

TRT İstanbul Radyosundan emekli Türk halk müziği sanatçısı Ali Gürlü kanser hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti, son yolculuğuna uğurlandı.

1,5 yıldır yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle İstanbul’da tedavi görürken hayatını kaybetmişti.  72 yaşında hayatını kaybeden Ali Gürlü  için Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosunda tören düzenlendi.

Harbiye TRT İstanbul Radyosunda düzenlenen törene katılan TRT Radyo Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya, yaptığı konuşmada Ali Gürlü’yü “Çekemedim Akça Kızın Göçünü” adlı türküsü ile Türk halkı tanımıştı. TRT çatısına girmeden önce onu tanıma fırsatı bulmuştum O dönemler de sesi ile hafızama kazınmış bir sanatçı idi. Çok iyi bir dost ve sanatçıydı. Allah rahmetini ve merhametini üzerinden eksik etmesin” ifadelerini kullandı.

Törende konuşmalarına devam eden Akçakaya “Ali Gürlü ve Ömer Akçınar beraber programlarımıza uygun türkülerin seçimi için çok uğraş verirlerdi. Nelere dikkat edilmesi gerektiğini onların sohbetlerini dinleyerek öğrendik. Bir nevi usta-çırak hikayesi misali. Ali Gürlü bir programcı veya sanatçının dışında hepimiz için bir ağibiydi. Herkesle barışıktı, iyi adamdı, düzgün insandı” diyerek sözlerini tamamladı.

Törende konuşma yapan Türk halk müziği sanatçısı Kubilay Dökmetaş da “Ali ağabey bizim için çok önemi bir insandı. Ondan sanatçılığı, şefliği, prodüktörlüğü öğrendik. Her Perşembe günü benim programım sonrasında onun “Yadigar Türküler” adlı programı başlardı. Kendi programım bittiği halde stüdyodan çıkmaz onun programını büyük bir keyifle izlerdim.. Muhteşem alçak gönüllü bir insandı. Bazı sanatçıları anacağımız gün aynı şarkıları kullanmayalım diye bana çalacağı türkülerin listesini gönderecek kadar da alçak gönüllü bir insandı” diye konuştu.

Törenin ardından Gürlü’nün cenazesi, Şakirin Camisi’nde kılınan namazın ardından Kanlıca Mezarlığı’nda defnedildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here