Ana sayfa Kültür-Sanat Türk sinemasında yeni dönem

Türk sinemasında yeni dönem

600
0

Türk Sinema’sı ile ilgili yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile birlikte sinema salonu işletenlerin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine yönelik bilgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirmeleri mecburi oldu.

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı ülkenin her yerinde satılan biletlerin bilgisinin eş zamanlı olarak toplandığı uygulama, sektördeki herkesin kullanımına açılacak. Böylece bilgi paylaşımı ile ilgili şeffaflık sağlanacak ve sektördeki paydaşların faaliyetlerini güvenli bir ortamda sürdürmeleri sağlanacak.

Elde edilen istatistikler sektörel raporlamaların yanı sıra gelecek öngörülerinde de kullanılacak ve sektörel planlama ile ilgili önemli bir kaynak oluşturacak.

Düzenleme ile birlikte izleyiciler tarafından sık sık şikâyet edilen reklam süreleri de 10 dakikadan fazla olamayacak.

Sinema izleyicisinin sinemaya gitmesini etkileyen filmlerin tanıtımını sağlayan fragmanların filmden önce minimum üç dakika boyuna gösterilmesi de mecbur hale getiriliyor.

Sinema salonu işletmecilerinin, filmi yapan ve dağıtanla arasında yapılan sözleşmeler doğrultusunda, “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” şeklinde indirim yapabilmesine de imkan sağlanıyor.

Sinemadaki halk günü artık böyle haftada iki gün olacak.

Yaş sınıfları da uzmanlardan alınan görüşler çerçevesinde “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” şeklinde tekrar düzenlendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here