Ana sayfa Kültür-Sanat Uluslararası Turizm Filmleri Festivali başladı

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali başladı

413
0

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Kapadokya’da düzenlenen, “Turizm Tanıtım Stratejileri” konulu konferansla başladı.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğine Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları sonucu gerçekleştirilirken konferans öncesi Kapadokya ve Türkiye konulu tanıtım filmleri Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde izlendi.

Konferansta festivale katılan filmlerinin kısa tanıtımlarının izlenmesinin ardından turizm otoriteleri ve yönetmenler etkinliğe katılanlara bilgi paylaşımında bulundu.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivalleri Komitesi (CIFFT) Direktörü Alexander Kammel, gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonun doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerle bütünleşen Kapadokya’da gerçekleştirilmesinden mutlu olduklarını belirtti.

Açıklamalarına devam eden Kammel “Festivale katılacak filmlerin seçimlerini profesyonel bir jürinin seçtiğini ve ödülünde bu jüri tarafından verilecektir. Ödül alacak filmlerin turizm alanında çarpıcı bir etkisi olması gerekmektedir. Bu tarz festivaller ABD dahil olmak üzere Avrupa’nın bir çok kentinde düzenlenirken bu festivalin Türkiye’de  Kapadokya’da düzenlenmesinden dolayı mutluyuz.” dedi.

Türkiye’nin ve Kapadokya’nın tanıtımı açısından festivalin önemine vurgu yapan festival başkanı Can Saraçoğlu “Festival boyunca renkli etkinlikler düzenleyerek Kapadokya üzerine dikkatleri çekmeye çalışacağız. Festival sayesinde ilk amacımız Kapadokya’nın muhteşem atmosferini dünyaya tanıtmaktır. Tüm film gösterimleri koronavirüs tedbirleri alınarak sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde açık havada yapılacaktır. Bu yıl 7 ana kategoride 28 ödül vereceğiz. Festival kapsamında klasik araba turunun yanı sıra  Nevşehir Kalesi’ndeki film gösterimleri yapılacak” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here