Ana sayfa Kültür-Sanat Üniversiteli meddaha yoğun ilgi

Üniversiteli meddaha yoğun ilgi

616
0

Konya’da yaşayan aynı zamanda da Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Osman Bozdemir, tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan meddahlık sanatı modernize ederek yaptığı gösterilerle tarihi yaşatmaya devam ediyor.

Osman Özdemir aynı zamanda “Meddah Osman Aga” adıyla da anılırken öğretim görevlisi olarak görev yaparken aynı zamanda Anadolu’dan topladığı hikayeleri derleyerek meddah olarak 16 yıldan bu yana  bu sanatını da devam ettiriyor.

Genellikle modern drama ile çocuk oyunlarını harmanlayarak sahne alan Osman Özdemir şehir şehir dolaşarak derlemiş olduğu yaklaşık bin hikayeyi unutulmaya yüz tutan meddahlık sanatı ile gençlere ve sanatseverlere sunmaya devam ediyor.

Programlarında sadece çocuklara değil her yaş grubuna hitap eden Osman Özdemir ömrünün yettiği kadarını sahne önünde meddahlık yaparak geçirmeyi düşündüğünü belirterek yaptığı açıklamada “Meddah kelimesi Arapça’dan gelir. Meddahlığın geçmişinin ise yaklaşık 1500 yıl öncesine dayandığının üstünü çizerek amacının elinden geldiğince bu sanatı yaşatmaya ve halka sunmaya devam edeceğini” ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Özdemir “Meddahların Osmanlı ile tanışmasının 14.yüzyılda başlandığı ve 18 yüzyılda ise Osmanlı Devleti tarafından maaşlar verilen meddahların kahvehanelere gönderilerek devlet politikalarını ve duyurularını esprili bir dille halka duyurulması görevini üstleniyorlar. Meddahlar özel seçilmiş kişilerdir. Sadece halkı güldürmek değil aynı zamanda bilgilendirici bir görevleri ve misyonları vardır” dedi.

Açıklamalarını Özdemir “ Meddahlar elindeki aksesuarları çok iyi kullanmasını bilirlerdi. Sahnede fes giydiklerinde bir Osmanlı beyefendisini canlandırırlarken, Karadeniz şivesine büründüklerinde de adeta bir Karadenizli’den farkları kalmazdı” diyerek sözlerini tamamladı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here